Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Řecké banky zůstanou týden uzavřeny. Co přinese referendum?

Řecké banky zůstanou od pondělí zavřené. Vláda navíc zavede omezení pro pohyb kapitálu, což se doposud snažila důrazně dementovat. Opatření v neděli oznámil premiér Alexis Tsipras. Zavřená zůstane i akciová burza v Aténách. Euro na slova Tsiprase reagovalo prudkým propadem od úrovně 1,1200 až pod 1,1000 EURUSD na denní dno 1,0967 amerického dolaru k euru, v úvodu nového týdne maže část ztrát a vrací se na 1,1030 EURUSD. Tsiprasova vláda dnes v příslušném dekretu uvedla, že řecké banky zůstanou zavřené až do 6. července. O den dříve proběhne referendum.

Kurzy měn real-time můžete sledovat na Roklen24

Opatření potvrdil šéf řecké banky Piraeus Bank SA Anthimos Thomopoulos. Tsipras obvinil věřitele a Evropskou centrální banku, že si krok po Řecku vynutili. Občanům vzkázal, že jejich vklady jsou v bezpečí. „(Odmítnutí) požadavku řecké vlády o krátké prodloužení programu bylo bezprecedentním aktem podle evropských standardů, zpochybňuje to právo na svrchované rozhodnutí lidu,“ prohlásil Tsipras v televizním projevu.

„Toto rozhodnutí přimělo ECB omezit dostupnou likviditu pro řecké banky a řeckou centrální banku, aby navrhla bankovní prázdniny a omezení pro výběry z bank,“ dodal. Dříve v rámci dneška přišla informace, že ECB nouzovou likviditu pro řecké banky (ELA linku) nezvýšila. To znamená, že řecké banky nejsou schopny reakce na vystupňovaný odliv vkladů. V sobotu z nich zmizela další miliarda eur, v neděli byl podle listu Kathimerini nátlak těch, kdo chtěli skrze bankomaty vybrat své peníze, ještě vyšší.

Řecké banky v pondělí už možná neotevřou

Rada pro finanční stabilitu již dříve doporučila nechat banky zavřené příštích šest pracovních dní. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele vlády uvedla, že bankomaty by měly začít fungovat v pondělí večer. Výše hotovosti, kterou si bude moci každý občan za den vybrat, ale bude omezená na 60 eur (přes 1600 Kč). Limit se prý nebude týkat penzí, které si mohou lidé vybrat v plné výši. Majitelům zahraničních karet má být umožněno vybrat si tolik, kolik jim umožňuje jejich banka. Aby však tato doporučení mohla platit, musí je schválit řecká vláda a podepsat prezident.

Zavedení kontroly kapitálu znamená, že vláda může bankám nařídit limity pro denní výběry peněz a převody peněz do zahraničí. Může také zavést další opatření, jako omezení transakcí v cizích měnách.

Tsipras rovněž uvedl, že znovu požádal evropské partnery o prodloužení záchranného programu. Zatím však od svých partnerů odpověď nedostal. O řecké krizi telefonicky hovořili také německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Barack Obama.

Řecké banky jsou pod tlakem kvůli kolapsu jednání mezi Aténami a jejich věřiteli o dohodě, v rámci které mělo Řecko získat peníze ze záchranného programu výměnou za reformy. Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v sobotu masivně vybírat peníze z bankomatů. Podle odhadů mohli do sobotního odpoledne vybrat 600 až 700 milionů eur.

Evropská centrální banka dnes ponechala program nouzového financování (ELA) pro řecké banky na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. Rada guvernérů však podle prohlášení ECB zůstává připravena své rozhodnutí přehodnotit.

Konec záchrany Řeků. Na stole budoucnost eurozóny

Řekové vyhlásili referendum. Chtějí slyšet NE věřitelům

„Greferendum“: Padne Tsipras, nebo eurozóna

Newsletter