Řecké volby: Jistota opozice a strach trhů rostou

V nedělních řeckých předčasných volbách přesvědčivě zvítězí opozice SYRIZA, vedená Alexisem Tsiprasem. Ukazuje to trojice čerstvých předvolebních průzkumů a finanční trhy na vzkaz reagují dalším napětím. Aténská akciová burza ztrácí a výnosy na řeckých dluhopisech dál rostou.

Průzkum aténské agentury Alco ukázal, že SYRIZA před Novou demokracií dosavadního premiéra Antonise Samarase vede už rozdílem 4,4 procenta. To se jeví být těžko smazatelným číslem v kombinaci s volebním bonusem, který si odnese vítěz voleb. Preference SYRIZY dle průzkumu narostly na 31,7 z 31,2 bodu. Stejnou měrou – na 27,3 z 27,8 % – klesla podpora Nové demokracie.

„Pro Novou demokracii je obrat už jen těžko dosažitelný. Musela by jej spustit nějaká dramatická událost,“ uvedl pro řeckou Skai TV profesor politologie Nikos Marantzidis z University of Macedonia. Její průzkum ukazuje rozdíl mezi oběma stranami dokonce již 6,5 procenta ve prospěch opozice. V průzkumu GPO pro Mega Channel pak SYRIZA vede s 30,4 procenta před 26,4 procenta Nové demokracie. Proti shodnému průzkumu ze 7. ledna jde o roztažení nůžek o necelé procento.

ŘECKÁ KRIZE na Roklen24

Hlavní řecká akciová burza na čerstvých číslech odepisuje přes procento a je nejhůře se vyvíjejícím trhem v Evropě za poslední měsíc. Výnos na 3letém řeckém dluhopisu roste do blízkosti 11,5 procenta a vývoj je nejhorší mezi 34 světovými vládními dluhopisy, sledovanými Bloomberg.

Lídr opoziční strany SYRIZA a pravděpodobného vítěze voleb Alexis Tsipras se nechal slyšet, že on a jeho strana neusilují o odchod Řecka z eurozóny. Zároveň ale chce tlačit na snížení řeckého zadlužení a jednou z cest k tomu je odmítnutí dosavadních dohod se zahraničními věřiteli. V jiném názorovém textu na Roklen24 ukazujeme, proč to není snadné.

Například finský premiér Alex Stubb dal jasně najevo, že jakákoli snaha na vyvázání se ze závazků vůči zahraničním věřitelům uslyší finskou odpověď „NE“. Německo a Evropská centrální banka daly jasně najevo, že jednat lze pouze v rámci dosud sjednaných dohod. 

Newsletter