Řecko bude „bojovně vyjednávat s věřiteli“, aby bylo bez dluhů

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos dnes v parlamentu slíbil, že vláda bude bojovně vyjednávat s mezinárodními věřiteli s cílem dosáhnout potřebného oddlužení země. Poslanci by kolem půlnoci měli schválit balík reforem zahrnující tvrdá úsporná opatření požadovaná mezinárodními věřiteli výměnou za třetí záchranný plán pro zadluženou zemi.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase, která vzešla ze zářijových předčasných parlamentních voleb, slíbila splnit tvrdé podmínky mezinárodní pomoci a zároveň najít způsob, jak zmírnit bolestivé dopady těchto opatření. Zavázala se vybojovat úlevy v takzvaných „otevřených otázkách“, mezi které zahrnuje důchodovou reformu, minimální mzdy, špatné úvěry a oddlužení.

„Budete mít bojovnou vládu, která přinese řešení problému dluhu,“ řekl podle agentury Reuters Tsakalotos před zákonodárci v rozohněné debatě před hlasováním o prvním balíku reforem.

Chystaný „superzákon“ předpokládá snížení důchodů, zvyšování věku pro odchod do důchodu, zvýšení trestů za daňové úniky a liberalizaci trhu s energií. Předpokládá se, že bude hladce schválen 155 zákonodárci vládní koalice, kterou v 300členném parlamentu tvoří levicová formace SYRIZA a nacionalističtí Nezávislí Řekové.

Atény chtějí co nejrychleji podstoupit kontrolu svých dosavadních kroků ze strany odborníků zastupujících mezinárodní věřitele, aby mohly postoupit k rekapitalizaci svých bank a zahájit jednání o odpuštění dluhů. Seznam reforem, které ale musí uskutečnit, je poměrně dlouhý, upozorňuje Reuters.

Inspektoři Evropské komise, Evropské centrální banky, záchranného fondu eurozóny a Mezinárodního měnového fondu jsou očekáváni v Aténách koncem října, kdy mají zhodnotit pokrok Řecka v plnění podmínek třetí mezinárodní výpomoci.

Řecko se tak definitivně podřizuje tomu, proti čemuž Tsipras dlouhodobě z opozičních lavic bojoval. Slibem, že přístup radikálně změní, vyhrál s formací SYRIZA lednové předčasné parlamentní volby. Nakonec ale s eurozónou uzavřel dohodu o novém plánu pomoci, zbavil se krajně levicového křídla ve straně a v dalších předčasných parlamentních volbách v září znovu zvítězil.

Newsletter