Řecko dnes nezaplatí, sloučí červnové splátky MMF do jedné

Zadlužené Řecko dnes oznámilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), že sloučí všechny červnové splátky do jedné, v celkovém objemu 1,6 miliardy eur (44 miliard Kč) a pošle je do konce měsíce. MMF vzal oznámení na vědomí. Pravidla MMF tento postup umožňují, jde ale spíše o neobvyklý krok, který podle listu Financial Times naposledy před zhruba 40 lety využila Zambie.

Odklad má umožnit Aténám vyjednávat do konce června s mezinárodními věřiteli o uvolnění dalších úvěrů strádajícímu Řecku výměnou za další tvrdá hospodářská opatření. První splátku 300 milionů eur měly Atény uhradit už dnes 5. června a poslední 19. června.

„Řecké úřady dnes informovaly fond, že mají v plánu spojit čtyři červnové platby do jedné, která je nyní splatná 30. června,“ sdělil mluvčí MMF Gerry Rice.

„Na základě rozhodnutí výkonné rady MMF přijatého koncem 70. let mohou členské země požádat o svázání více splátek jistiny, které jsou splatné v kalendářním měsíci,“ upozornil mluvčí fondu s tím, že do sloučení splátek nemohou být zahrnuty platby úroků. Rice toto opatření zdůvodnil potřebou překonat případné administrativní komplikace vyplývající z více plateb následujících po sobě v příliš krátkém období.

Šéfka MMF Christine Lagardeová včera přitom vyjádřila přesvědčení, že Řecko první splátku ve výši 300 milionů eur v pátek skutečně splatí.

Řecko odmítá plán navržený věřiteli, jednání budou pokračovat

Atény: Požadavky věřitelů jsou „přes čáru“

Newsletter