Řecko dnes otevře banky, zvedne DPH a dostane první peníze

Zadlužené Řecko se má dnes po dvoutýdenní pauze dočkat otevření bank, čeká ho rovněž přísun prvních peněz z mezinárodního překlenovacího úvěru, ale i šok ze zvýšení daně z přidané hodnoty. Vláda premiéra Alexise Tsiprase má dnes také předložit návrh na modernizaci státní správy. To je další z podmínek, které stanovily země platící eurem, aby se mohlo s Aténami jednat o detailech třetího programu finanční pomoci ze záchranného fondu eurozóny.

Aténská burza zůstává přes obnovení provozu bank uzavřená. Mluvčí burzy však nevyloučila, že by se na řeckém akciovém trhu mohlo během tohoto týdne začít obchodovat.

Omezení pro výběr peněz zůstává i po otevření bank v platnosti. Kabinet režim peněžních operací jen mírně upravil: zatímco dosud bylo maximum denních výběrů 60 eur, nyní je limit stanoven v podobě 420 eur za týden. Částka je sice stejná, ale možnost výběru větší peněžní sumy najednou může Řekům usnadnit život. Uvolněny byly platby za lékařskou péči nebo studium v zahraničí.

Řecko ONLINE: 7 miliard eur přijde v pondělí

Dnes mají zároveň do Řecka dorazit první evropské peníze v podobě tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie. Pomoc ve výši sedmi miliard eur ale rychle spolkne splátka Evropské centrální bance (ECB) i vrácení částky, kterou Řecko dluží Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Dnes rovněž Řecko začne s bolestnými změnami sazeb daně z přidané hodnoty. Zvýší se sazba pro energie i potraviny, dopravu, veřejné stravování a celé poměrně široké spektrum dalšího zboží a služeb. Uprostřed letní sezony to pocítí i turisté. Vláda očekává, že zvýšení DPH obohatí státní pokladnu letos o 795 milionů eur, od příštího roku pak o 2,4 miliardy. Otázkou je, jak se v zemi, která má bohaté zkušenosti s daňovými úniky, zvýšení daně promítne do cen pro spotřebitele.

Atény musejí dnes rovněž předložit první návrh modernizace státní správy, jejíž těžkopádnost je překážkou prosazování reforem.

Experiment jménem SYRIZA obral Řeky o třetinu HDP

Newsletter