Řecko dostane ruské peníze za plyn. „Pomoc zvážíme“

Pro Rusko jsou nejvyšší prioritou investiční projekty a obchod s Řeckem. Pokud k tomu bude zapotřebí Řecko finančně podpořit, zvážíme to. V ruské televizi RT to uvedl těsně před schůzkou ruského prezidenta Putina s řeckým premiérem Tsiprasem ruský vicepremiér Arkady Dvorkovich.

„Podpoří jakékoli rozhodnutí (ohledně řeckého dluhu), které navrhne Řecko a naši evropští partneři,“ citovala rozhovor Dvorkoviche ruská agentura TASS.

Rusko a Řecko v pátek podepsaly dohodu o řecké účasti na plynovodu, který povede ruský plyn Turecko do Evropy. Rusko v rámci dohody slíbilo Řecko stovky milionů dolarů ročně na tranzitních poplatcích. Stavba plynovodu má začít příští rok a být dokončena v roce 2019.

Slova vicepremiéra o možných úvěrech pro Řecko obratem brzdil mluvčí Kremlu Dmitry Peskov. „Na komentáře v tomto směru je příliš brzy. Na takovou úvahu musí přijít nejprve nějaký návrh z řecké strany,“ řekl Peskov. 

Právě obchod s plynem a to i přímo mezi Evropskou unií a Ruskem geopolitické napětí kvůli Ukrajině ani sankce příliš nezasáhly. Ukázalo to i čtvrteční uzavření dohody o zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream, který přivádí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, upozornil dnes německý list Die Welt. Gazprom se na projektu rozšíření plynovodu Nord Stream dohodl s německým energetickým koncernem E.ON, rakouskou společností OMV a britsko-nizozemskou skupinou Royal Dutch Shell. Rusové touto cestou udělali další krok k tomu, jak u dodávek plynu do Evropy zcela obejít Ukrajinu.

Newsletter