Řecko je zpět v recesi. Zlomový už 5. červen?

Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta. Silně zadlužená země se tak vrátila do hospodářské recese. Vyplývá to ze zpřesněných údajů tamního statistického úřadu, které potvrdily a nezlepšily rychlý odhad. Čerstvá statistika potvrzuje také další propad depozit v řeckých bankách: v dubnu jejich objem klesl na 133,7 miliardy eur z březnových 138,6 miliardy eur, tedy o 3,5 procenta. Řecko stále neví, z čeho splatí červnové splátky Mezinárodnímu měnovému fondu, z nichž první má odejít 5. června.

Šest let recese, tři kvartály růstu

Recese se technicky definuje jako nejméně dvě po sobě jdoucí čtvrtletí hospodářského poklesu. V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt Řecka snížil o 0,4 procenta po růstu o 0,7 procenta v předchozích třech měsících.

Řecká ekonomika se začátkem loňského roku po dlouhých šesti letech vymanila z recese. Hospodářské oživení ale podkopaly nové politické otřesy, předčasné volby i protahovaná jednání nové vlády s mezinárodními věřiteli.

Lhůta pro nalezení dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli vyprší 30. června, kdy skončí prodloužený program pomoci pro Řecko, řekl dnes řecký ministr financí Janis Varufakis. Dohoda má Aténám poskytnout další finanční pomoc výměnou za reformy. Silně zadlužené Řecko peníze potřebuje co nejdříve, aby odvrátilo hrozbu platební neschopnosti. Varufakis tvrdí, že obě strany „k dohodě dospějí rychle“. 

Šéfka MMF: Odchod Řecka je jednou z možností

Klíčové datum je 30. červen

„Podle podmínek dohody mezi Aténami a jejich věřiteli z 20. února byl program pomoci pro Řecko prodloužen do 30. června. Je to tedy toto datum, ke kterému je třeba dospět k dohodě,“ řekl ministr řecké rozhlasové stanici Vima FM. 

Ministři financí eurozóny se v únoru dohodli na čtyřměsíčním prodloužení platnosti druhého programu úvěrové pomoci pro Řecko. Výplatu zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) Aténám ale eurozóna podmínila tím, že zástupci věřitelů zhodnotí pozitivně reformní plán nové řecké vlády. Jednání od té doby postupují jen velmi pomalu, třebaže silně zadlužená země peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. 

„Na pracovní úrovni to nedokážeme nikdy“

Řecká vláda tento týden oznámila, že dohody s mezinárodními věřiteli chce dosáhnout do neděle. Hlavní řecký vyjednávač ale médiím sdělil, že k dosažení dohody je zapotřebí zásahu na nejvyšší politické úrovni, protože vyjednávací týmy na technické úrovni v takzvané bruselské skupině to zcela nedokážou nikdy. 

Řekové: Rodí se dohoda s věřiteli. Sílí akcie i euro

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi. Nová řecká vláda záchranný program ostře kritizuje a premiér Alexis Tsipras před volbami sliboval zmírnění jeho podmínek. 

Řekové bez nové pomoci nezaplatí MMF a vymýšlejí zdanění bank

Newsletter