Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Řecko míří k předčasným volbám, tamní akcie padají

(Aktualizováno 13:00) Obavy investorů se potvrzují, řecký parlament dnes ve třetím a posledním kole volby hlavy státu úspěšný nebyl. Pro zemi to znamená vyplnění hrozby předčasných parlamentních voleb. Ty se budou pravděpodobně konat na přelomu ledna a února. Premiér Samaras dnes odpoledne požádá končícího prezidenta Papouliase o rozpuštění parlamentu a svolání předčasných voleb na 25. ledna 2015. Konat se musejí od 21 do 30 dní po jejich vyhlášení.

Vládní kandidát na prezidenta Řecka, Stavros Dimas, po neúspěchu v předchozích dvou kolech volby ani dnes nezískal potřebný počet hlasů. Podpořilo ho pouze 168 zákonodárců v 300členném parlamentu. Favorit premiéra Antonise Savarase tak nedosáhl na požadované minimum 180 hlasů.

Politická krize = další ekonomická krize?

V souladu s řeckou ústavou bude nyní parlament rozpuštěn a do 10 dnů bude stanoveno datum předčasných voleb. Jejich výsledek by mohl vyústit ve ztrátu podpory mezinárodních věřitelů. Poslední průzkumy totiž potvrzují náskok opoziční levicové formace SYRIZA, která se staví ostře proti úsporným krokům, které jsou spojeny s finanční pomocí MMF, EU a ECB ve výši 240 miliard eur. Řecko má ještě obdržet poslední tranši pomoci v podobě 4,5letého úvěru. Panují tak obavy, že předčasné volby mohou ohrozit finanční stabilitu země a v konečném důsledku i vést k odchodu Řecka z eurozóny.

Zpráva, ačkoli není překvapením, výrazně doléhá na trhy. Řecký akciový index ASE prohloubil ztrátu až na 11 %, za celý prosinec oslabuje o více než pětinu a od počátku roku ztrácí přes 34 %. Výnos 10letých státních dluhopisů, který určuje náklad státu na nové úvěry, rostl o více než 50 bps nad 9 % a hrozba předčasných voleb v Řecku zatížila ještě před rozhodnutím i dluhopisy italské a španělské vlády. Bez reakce zatím zůstává euro, které vůči dolaru (po prosincovém propadu na 2letá minima) mírně získává a obchoduje se u 1,2190 EURUSD.

Řecká krize už klepe na dveře

Newsletter