Řecký exit, nebo setrvání? Takhle se na to dívá Evropa

Osud Řecka v Evropské unii je opět nejasný. Po posledních jednáních mezi Řeckem a jeho věřiteli se strany nebyly schopny dohodnout na uvolnění dluhového zatížení Řecka. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se nechal slyšet, že pokud má Řecko výrazně snížit svůj dluh, mělo bylo opustit eurozónu.

Podobné ohlasy se ozývají i z jiných koutů Německa. V zemi se budou na podzim konat volby a tak podobných prohlášení bude pravděpodobně přibývat. Německá strana FDP uvedla, že by si také přála výstup Řecka z unie. Až poté částečně nebo úplně odpustit jihoevropskému státu dluh.

Německo odmítá přistoupit na jakékoliv odpuštění dluhu před volbami a před koncem období třetího záchranného balíčku,“ uvedl zástupce Bank of America Athanasios Vamvakidis. „Německý tlak je součástí jejich strategie při vyjednávání. Bude se objevovat stále více titulků, než skutečně Řecku dojdou peníze. To bude moment, kdy tyto dva státy dosáhnou dohody,“ dodal Vamvakidis.

Sázka na řecké banky. Kdo se toho nebojí?

Řecký dluh se stal na začátku týdne opět žhavým tématem, když Mezinárodní měnový fond oznámil, že do roku 2030 se řecký dluh stane neudržitelným. MMF uvedl, že v roce 2015 činil dluh 179,4 procenta HDP. Odhad za rok 2016 je 183,9 procenta.

Tentokrát může EU i Řekové reálně uvažovat o tom, že Řecko opustí eurozónu,“ uvedl ekonom Pantheon Macroeconomics Claus Vistesen. Dodal, že riziko, že Řecko opustí devatenáctku, je určitě vyšší, než tomu bylo před dvěma roky, tedy před vyjednáním třetího záchranného balíčku.

Osm vyspělých zemí, které trápí osm problémů třetího světa

S tímto prohlášením však nesouhlasí Vamvakidis. Jeho argumentem jsou pozitivní veřejné průzkumy. Ty v Řecku prokázaly, že minimálně Řekové si přejí setrvání v eurozóně. Tento trend se projevuje také na politické scéně. Většina euroskeptických řeckých politiků ve funkci příliš dlouho nesetrvala.

Newsletter