Reklamy i výhry. Kteří sportovci vydělali v roce 2016 nejvíc?

Příjmy nejlepších vrcholových sportovců předčí výplatní pásky mnohých bankéřů i hedgeových manažerů. Kdo sedí na zlatém sportovním trůnu? A komu generují nejvíce peněz sponzorské smlouvy? 

Server howmuch.net, který cituje Monty Rich,  přišel se zajímavým grafem, kde porovnává výdělky nejlepších sportovců. Najdeme na něm tenisty, fotbalisty nebo golfisty. Jedno místo zaujímá také atlet a jedno bojovník MMA.

Na vertikále je kumulovaná hodnota sponzorských smluv a příjmů z reklamy. Na horizontále pak samotné výhry, respektive výplaty.

Nikoho, kdo alespoň trochu sleduje sport, asi nepřekvapí, že na nejvíce peněz si sáhl Cristiano Ronaldo. Za loňský rok vydělal CR7 93 milionů dolarů, z čehož 58 milionů dolarů tvořila výplata a zbytek reklamní a sponzorské smlouvy. Na pomyslném druhém místě skončil tahoun Cleveland Cavaliers LeBron James. Za ním následuje další fotbalová superhvězda Lionel Messi s osmdesáti miliony.

Stejnou částku loni vydělali atlet Usain Bolt a bojovník s prořízlou pusou Conor McGregor. Oba dva sportovci si přišli na 34 milionů dolarů.

Když se na graf zadíváte pozorněji, všimnete si, že sponzorské a reklamní smlouvy se týkají převážně tenistů a basketbalistů. Špičkoví hráči baseballu si na tyto peníze prakticky nesáhnou. Důvodů je hned několik. Baseball není tak globálním sportem, jeho publikum stárne a hvězdný jedinec se přes svůj um tak nějak “ztratí” v týmu. Když se značka dívá po někom, s kým spojí své jméno, jde jí především o popularitu daného sportovce. A přiznejte si sami – kolik hráčů baseballu znáte?

Poslední zajímavostí, která stojí za zmínku, je úmístění Tigera Woodse. Bývalá světová golfová jednička a jeden z nejlepších golfistů všech dob vydělal 37 milionů dolarů… aniž by za loňský rok odehrál jediný turnaj.

Newsletter