Řekové chtějí do vesmíru. Z čeho to zaplatí?

Přestože se ekonomika Řecka stále potácí v červených číslech, ministerstvo digitální infrastruktury, telekomunikací a médií přišlo s prohlášením o založení vesmírné agentury. Cílem bude výzkum a zapojení do vesmírných programů. Řekové tak chtějí změnit trend škrtů ve vědě a výzkumu.

Projekt nové vesmírné agentury má za cíl snížit odliv vzdělaných lidí ze země. Tamní centrální banka odhaduje, že od finanční krize z roku 2008 opustilo celkem 427 tisíc vzdělaných Řeků svoji rodnou zemi. Výzkum by tak měl vytvořit několik nových pracovních míst a rovněž by měl nabídnout příležitost řeckým vědcům zůstat, nebo se přistěhovat zpět do země.

Čeká nás další horké řecké léto?

„Řecko je jedna z mála zemí, které chybí vesmírná agentura,“ řekl ministr telekomunikací Nikos Pappas v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Řecká vesmírná agentura spojí síly veřejných a soukromých institucí, aby zajistila co nejlepší využití schopností naší země ve vesmírném a satelitním odvětví,“ dodal.

Řecká vláda chce vypustit první satelit 28. června, a to ze stanoviště ve Francouzské Guyaně. Vláda si slibuje, že satelit bude moci využít pro mnohé platformy, a to jak z veřejného, tak i soukromého sektoru.

Sázka na řecké banky. Kdo se toho nebojí?

Překvapivé prohlášení Nikose Pappase se stalo terčem útoků opozičních stran. Opoziční lídr Kyriakos Mitsotakis prohlásil, že Pappas „je z jiné planety“. Na Papasovo prohlášení později reagovala i opoziční levicová strana Pasok, která na svém twitteru uveřejnila fotomontáž, kde Pappas společně s premiérem Tsipirasem a ministrem obrany Kammenosem letí v raketě do vesmíru.

Ministr telekomunikací Pappas je také velkým podporovatelem řeckých startupů. Svědčí o tom fakt, že řecká vláda vynaložila 400 tisíc euro jen na to, aby se mohla aktivně zúčastnit aktuálně probíhajícího Světového mobilního kongresu v Barceloně. Z řeckých firem je na místě přítomna například Viva či Upstream. Druhá ze jmenovaných dokonce dostala financování ve výši dvaceti pěti milionů eur od Evropské investiční banky.

Nechme se překvapit. Třeba půjde Řekům investování do informačních technologií a vědy stejně jako do olivového oleje.

Řecký exit, nebo setrvání? Takhle se na to dívá Evropa

Newsletter