Řekové: Můžeme zabavit německý majetek

(Aktualizováno 17:13) Němci mohou přijít o svá aktiva v Řecku. Jsme připraveni podepsat dokument, který zabavení německého majetku umožní, uvedl podle řeckého serveru Kathimerini ministr spravedlnosti Nikos Paraskevopoulos s odkazem na kompenzace obětí nacistického řádění během II. světové války. Němci jakékoli nároky, spojené s válečnými škodami, odmítají.

Řecké soudy možnost zabavení německého majetku v zemi schválily již v roce 2000, rozhodnutí na základě verdiktu ale žádné přijato nebylo. Kartu řecká strana vytáhla v momentě zlomových jednání o případném pokračování a podobě další finanční pomoci Řecku a splácení té dosud poskytnuté. Před lety schválená norma se týká odškodnění po 218 obětech nacistického masakru ve vesnici Distomo v roce 1944.

„Jsem přesvědčen, že souhlas (s krokem) by měl být udělen a jsem připraven jej udělit,“ řekl ministr v řecké televizi Antenna TV. Povolení musí dostat Ústavní soud. Ministr dodal, že „určité vyjednávání s Německem je nezbytné“. Premiér Alexis Tsipras v řeckém parlamentu jasně řekl, že jeho vláda bude po Německu požadovat válečné reparace.

Premiér Alexis Tsipras v řeckém parlamentu jasně řekl, že jeho vláda bude po Německu požadovat válečné reparace a směrem k Německu si nebral ve svých vyjádřeních servítky: „Řecko dostojí svým závazkům. Bude ale také požadovat plnění povinností vůči řeckému lidu a Řecku“. Tsipras poznamenal, že Německu se dostalo podpory přes zločiny Třetí říše londýnské dohodě o dluhu z roku 1953. „Od sjednocení země ale Německo uplatňuje politiku mlčení, právních kliček a průtahů. Nechceme nikomu udělovat morální lekce, ale také je nebudeme akceptovat od druhých,“ řekl řecký premiér.

Varufakis: Evropa věděla, že Řecko dluhy nesplatí

Německo dnes ústy Steffena Seiberta, mluvčího kancléřky Angely Merkelové, nároky Řeků na válečné reparace jasně odmítlo. „Je naším pevným přesvědčením, že otázky spojené s reparacemi a kompenzacemi byly právně a politicky vyřešeny. Teď se soustředíme na aktuální problémy a snad příznivou budoucnost,“ dodal. Z německého ministerstva financí zazněla slova o odvádění pozornosti od aktuálních finančním potíží Řecka a jejich řešení.

Konkrétní číslo, které si Řekové nárokují, nikdy nebylo vysloveno. V tamních médiích zní suma, přesahující 11 miliard eur, Německo se opírá o splátku v přepočtu zhruba 60 milionů eur ze 60. let.

Euroskupina zesiluje tlak na Řecko: Peníze bez reforem nebudou

Newsletter