Řekové nestíhají vymyslet reformy. SYRIZU ovládl rozkol

Řecká vláda intenzivně připravuje seznam reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení úvěrového programu pro Řecko ze strany mezinárodních věřitelů. Definitivní podobu reforem prý Atény konzultují s evropskými partnery a zejména s pracovníky Evropské komise. Do Bruselu konečný oficiální seznam měly odeslat podle páteční dohody do dnešní půlnoci, což ale nestíhají a učiní to až v úterý. Podle agentury Reuters to sdělil vládní činitel, aniž uvedl důvody zdržení.

„Seznam bude obsahovat reformy zaměřené na potírání daňových úniků a korupce, takže umožní rozdělování daní sociálně spravedlivějším způsobem,“ uvedl předtím mluvčí řecké vlády v televizi Skai. Dodal, že diskuse s věřiteli (tedy se zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu) se vedou kvůli tomu, aby se předešlo jakýmkoli případným komplikacím.

Mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis tak potvrdil to, co už v neděli řekl státní ministr Nikos Pappas, který v souvislosti s reformami hovořil právě o boji proti daňovým únikům a o zefektivnění státní správy. Ani on ale neupřesnil, jaký finanční dopad budou navrhovaná opatření mít.

První hrubý návrh reformních opatření dostaly věřitelské instituce už v neděli a právě o této verzi se nyní debatuje, uvedl deník Financial Times.

Ministři financí eurozóny by se výsledným dokumentem měli zabývat v úterý během telekonference, uvedl dnes mluvčí německého ministerstva financí. Vzhledem k řeckému zpoždění se jednání uskuteční spíše v úterý odpoledne. Definitivní verdikt by pak měl padnout na páteční bruselské schůzce.

Řecko se minulý pátek se zástupci eurozóny domluvilo na čtyřměsíčním prodloužení současného záchranného programu, který by jinak skončil 28. února. Atény ale musí dodat seznam reformních opatření a mezinárodní věřitelé poté posoudí, zda jsou nabízené kroky dostatečné. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už varoval, že pokud Řecko nepředloží závazky nutných reforem, dalších úvěrů se nedočká.

Eurozóna dala Řekům čtyři měsíce. Euro prudce posílilo

Další vyhrocování konfliktu provází ve volbách vítěznou a nyní vládní radikální levicovou stranu SYRIZA. Rodící se odpor levicové části vedení strany plnou vahou podpořil poslanec Evropského parlamentu za formaci SYRIZA Manolis Glezos, veterán odboje za druhé světové války, který je pokládán za žijící legendu levicové politiky a ve straně představuje morální autoritu. K odporu vyzval i světově uznávaný řecký skladatel Mikis Theodorakis. 

Dvaadevadesátiletý Glezos po pátečním ohlášení dohody řecké vlády s eurozónou v neděli konstatoval, že se ani v nejmenším nezměnila dosavadní situace, tedy že stále platí stávající dohody, proti nimž přitom SYRIZA v předvolební kampani ostře útočila. Vedení strany obvinil z toho, že před volbami živilo v lidech iluze, a vyzval spolustraníky, aby se na mimořádné schůzi rozhodli, zda přijmou „novou realitu“.

„Tím, že se přejmenuje trojka (věřitelských organizací) na instituce, memorandum (program pomoci) na dohodu a věřitelé na partnery, stejně jako když se překřtí maso na rybu, se předchozí situace nezmění,“ uvedl ve svém prohlášení Glezos, který jako mladík vylezl s kamarádem za německé okupace v roce 1941 na aténskou Akropoli a z jejího stožáru strhl nacistickou vlajku. 

Podle řeckého politika utekl měsíc od voleb, aniž vláda učinila příslušnými zákony přítrž úsporným opatřením, k nimž se země zavázala výměnou za rozsáhlý mezinárodní program finanční pomoci.

„Škoda, přeškoda. Ze své strany se omlouvám řeckému lidu, že jsem se podílel na této iluzi. Než ale pokročí zlo, než bude příliš pozdě, musíme reagovat,“ pokračoval Glezos. 

„Někdo tvrdí, že u dohody musíte ustoupit i vy. Za prvé, mezi utlačovateli a utlačovanými nelze dělat žádné kompromisy, stejně jako mezi otrokem a dobyvatelem. Jediným řešením je svoboda,“ zdůraznil politik.

Politikovy reakce si všimly i některé západní sdělovací prostředky. Francouzský levicový deník Libération ji dnes označil za úder hromu a všímá si i dohadů ve vedení strany SYRIZA, zda by se kvůli dohodě nemělo uskutečnit referendum. Podle španělského listu El País dohoda s eurozónou „vytváří trhliny v řecké vládě“, britský deník The Guardian považuje Glezosovu reakci za výzvu Řekům, aby proti dohodě povstali. The New York Times při referování o vzpouře v řadách strany SYRIZA upozorňuje i na první ministerskou výhrůžku podání demise. 

Podle serveru deníku Ta Nea se ozval dnes také skladatel Theodorakis, známý svými levicovými názory a komunistickou minulostí. Podle něj by řecká vláda měla alespoň nyní projevit odvahu odpovědět „óchi“ (ne) na dosavadní „nein“ německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.

„Do jaké míry a jak dlouho budeme mít za povinnost snášet urážky, hrozby a všechny druhy zločinů od Evropy, kterou ovládají banky a zájmy Německa, jež se stalo dominantní silou s neukojitelnými chutěmi s cílem podrobit evropské národy vlastní vůli? Moje odpověď zní: Dost!“ říká umělec. 

Podle Theodorakise je současná Evropská unie horší než bylo v druhé polovině minulého století Evropské hospodářské společenství. Je tak prý „přirozené spojovat její dnešní negativní tvář s nespravedlností, urážkami a zločiny spáchanými Evropou proti našemu (řeckému) lidu v posledních dvou stoletích“.

Newsletter