Řekové odstřelí SYRIZU a Tsipras zamíří na trička?

Řeckých voličů, kteří jsou ochotni podstoupit podmínky věřitelů a mezinárodní záchranný program je víc, než těch, kteří se hodlají řídit pokynem vlády a hlasovat „NE“. Alespoň v průzkumu GPO, prezentovaném před nedělním referendem. Čerstvá slova ministra financí Varoufakise o tom, že po „ANO“ už ministrem financí nebude, mohou v neděli dojít naplnění. Za doprovodu premiéra Tsiprase a SYRIZY v čele Řecka.

Každý v jiném světě

Mezinárodní ratingová agentura S&P zvýšila pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóna na 50 procent. Krom toho přinesla scénář, dle kterého v takovém případě řecká ekonomika propadne o pětinu.

Trvalá bude ztráta peněz ECB, devizy zmizí ze soukromého i veřejného sektoru. Bez pomoci věřitelů se zbortí bankovní systém v zemi a banky zůstanou plně uzavřeny, kreslí Řekům scénář Standard & Poor’s.

S&P  Varoufakis zřejmě hovoří o jiné zemi a jiné realitě. „V úterý banky otevřou jako obyčejně. Jsou perfektně kapitalizovány,“ pronesl řecký ministr financí v rozhovoru pro Bloomberg. Pokud v referendu Řekové řeknou ne podmínkám věřitelů (které už nejsou na stole), chce Varoufakis – posílen jejich názorem – okamžitě začít jednat s věřiteli a dosáhnout pro Řecko lepších podmínek než jaké platily doposud a jaké navrhují věřitelé. Pokud Řekové řeknou „ANO“, Varoufakis odstoupí a s ním zřejmě celá vláda. „Jsem přesvědčen o „NE“,“ řekl pro Bloomberg. A věřitelé?

Nerozhněvej Merkelovou

„Pravidlem číslo jedna eurozóny je nerozezlit německou kancléřku Angelu Merkelovou a z tohoto pohledu je kariéra řeckého premiéra Alexise Tsiprase v koncích. Pokračovat ji může na tričkách pro studenty, kde může zastoupit CheGuevaru,“ pronesl Jacob Kirkegaard z amerického Petersonova Institutu ve Washingtonu pro Bloomberg.

Byla to právě Merkelová, která jako první a sólově řekla, že jakákoli další jednání s Řeky nejméně do doby po referendu končí a tak se také následně stalo. Ukončila kariéru italského premiéra Berlusconiho, řeckého George Papandrea a nyní se tomu blíží Tsipras, míní Kirkegaard.

Také Papandreu svolal referendum o záchranném programu. Merkelová vrátila veškerou pozornost budoucnosti eura, Papandreu přišel o podporu ve své socialistické straně, odstoupil a referendum se ani nekonalo.

Vláda podá demisi, zazní-li „ANO“ – Řecko ONLINE

„Chcete odstavit levicovou vládu v Řecku. To je váš cíl,“ řekl v debatě v německém parlamentu na adresu Merkelové lídr německé antikapitalistické levice Gregor Gysi. Její rozhodnutí jednat až po referendu vysvětlil: „Prostě čekáte, že řecká vláda v neděli skončí,“ cituje jeho slova Bloomberg.

„Atény musejí zaplatit MMF, který je nezbytnou součástí jakékoli budoucí pomoci Řecku. Německo nebude pumpovat peníze do země, která se nehodlá změnit,“ pronesl v německém parlamentu blízký spojenec Merkelové, Michael Fuchs. Nedělní řecké referendum označil za stupidní nápad ale za myšlenku doslova šílenou nabádání lidí k přímé odpovědi „NE“. 

Ztráta poslední záchrany

Stejný postoj jako Angela Merkelová ve čtvrtek zaujalo vedení ECB. Nechalo řecké banky při životě rozhodnutí neukončit ELA linku dodávek nouzové likvidity, ale přes vyhrocenou situaci v řeckých bankách ji nijak nezvýšila. Pokud všechny strany zatím mlčí k neúhradě splátky MMF, nebudou jistě nejpozději 20. července, kdy má Řecko splatit 3,5 miliardy eur ECB.

Řeky dnes zachrání ECB. Nebo přiblíží bankrot

ECB na sebe bere roli politika a jak upozorňuje respektovaný ekonom Charles Wyplosz, odevzdává přitom svou roli věřitele poslední instance. „Je to dnes centrální banka, která vás z pozice věřitele může odstřelit,“ upozorňuje Wyplosz.

Krom toho, upozornil ekonom pro Bloomberg, jsou ohrožena slova Maria Draghiho z roku 2012 o tom, že euro je neodvolatelné – „irreversible“. Ohrožena kroky řecké vlády v čele s premiérem Tsiprasem. To se neodpouští?

Newsletter