Řešení má jméno FinTech

Tradiční bankovní systém se otřásá v základech. Není to však vinou zavedených nových či starých regulací, nýbrž je to výsledek evolučního procesu. S nástupem mladé generace podnikatelů, které již nestačí systém fungování běžných bank, se ke slovu dostávají finanční technologie, neboli tzv. FinTech.

FinTech společnosti v podstatě představují nejen způsob financování, ale zároveň i financování, který využívá internet a moderní technologie. Díky tomu poskytuje oproti tradičním finančním domům mnohem větší rychlost, komfort a především i nižší náklady.

Kořeny FinTech generace je možné spatřit již v roce 2008, kdy globální finanční krize srazila hřebínek většině bankám. Propad burz, neschopnost splácet dluhy a bankroty jednotlivců i společností po celém světě zadřely motory poskytování bankovních úvěrů na dlouhou dobu. Jak ale opětovně nastartovat podnikatelský sektor, když banky se k tomu nemají? Jednoduše musí přijít alternativa, a tou je právě FinTech.

Mezi oblasti, kde se omezení úvěrování projevilo nejvíce, patřila Afrika, Střední Východ a pak asijsko-pacifický region. Právě tento fakt tehdy donutil Gakima Solomonse, aby se svými společníky založil singapurskou FinTech společnost ApexPeak, která si dala za cíl vyplnit mezeru financování především u malých a středních podniků.

„Chtěli jsme vybudovat inovativní finanční společnost, která využívá moderní technologie a strukturuje rizika, aby ve výsledku mohla poskytovat řadu flexibilních úvěrových produktů,“ řekl pro server CNBC Gakim Solomons. Jeho firma odkupuje od klientů pohledávky za 80 % jejich hodnoty plus 2% poplatek. Od roku 2012 ApexPeak provedla již 800 transakcí v Asii a 7000 v Africe.

Jedním z klientů je datová firma Knowesis. „Naším problémem není to, že bychom byli absolutně bez peněz, avšak máme poměrně proměnlivé cash flow. V jednom měsíci máme vysoké tržby, v tom druhém jsou pak rovny nule. Vzhledem k tomu, že jsme malý startup, banky naše žádosti o půjčku většinou přehlížejí,“ postěžoval si Mark Radford, generální ředitel Knowesis.

Přístup ApexPeak je jiný. FinTech se na společnost Knowesis díval jakožto na obdobu blue chips firmy, jako je například Singapore Telecommunicatrions, která na tom byla z hlediska proměnlivost cash flow podobně. „Transakce proběhla extrémně rychle v porovnání s běžnou bankou, kde celý proces může trvat i měsíce. ApexPeak pochopila, že už jsme se již zaběhli. I přesto, že jsme nedostali nějakou platbu, fakt, že dlužníkem je nějaká z blue chips společnost stačil na to, abychom potřebné finance obdrželi,“ pochvaluje si Radford.

Řízení rizik

Faktem je, že podnikatelská činnost ApexPeaku není bezriziková. Je běžné se setkat s podvodnou fakturou, či že dodavatelé ve výsledku nedodají zboží. Proto si singapurská firma pokaždé provede vlastní „tajnou“ kontrolu svého klienta, včetně jeho objednávek.

Jako jiná forma kontroly posloužil i nákup dubajského startupu Cashomix a převzetí nizozemské společnosti ASYX. Druhá zmiňovaná firma se zabývá přímo řízením rizik a rozpoznávání falešných transakcí, zatímco ta první podniká v oblasti scoringu úvěrů.

Plány expanze

ApexPeak má poměrně ambiciózní plány. Cílem je především jihovýchodní Asie a země jako Malajsie, Indonesie či Filipíny. Čemu se však země chce prozatím vyhnout, je Čína.

„V tuto chvíli se náš zájem směřuje především do jihovýchodní Asie. Na Čínu samozřejmě nezapomínáme, avšak naše expozice není stále dostatečná na to, abychom se mohli vrhnout na tak velké sousto,“ přiznal Solomons.

FinTech a nekonvenční metody financování má své zástupce i v České republice. Finanční skupina Roklen ve spolupráci s investiční společností Rockaway již brzy spustí první českou equity crowdfundingovou platformu Fundlift, prostřednictvím které bude možné zhodnotit své prostředky investicí do vybrané firmy či projektu výměnou za přímý podíl ve společnosti.

FinTech revoluce aneb budou bankéři nahrazeni stroji?

Newsletter