Revoluce, která nebyla

Zdroj: Depositphotos

Když se během pandemie na jaře roku 2020 milióny mladých lidí díky přebytku času, nedostatku jiných možností pro seberealizaci a také díky omezeným možnostem, kde utrácet peníze, vrhla na burzu, řada komentátorů to považovala za dobrou věc. Mluvilo se o demokratizaci financí, o tom, jak retail dá na frak profesionálům, jakou revoluci přineslo obchodování bez poplatků a také možnost obchodovat kdykoli a odkudkoliv přes snadné aplikace. S odstupem času se věci jeví jinak. Když se prach usadil, ukazuje se, že na celé domnělé revoluci vydělali nejvíce high frequency obchodníci a velcí tradeři s opcemi. Retail, podobně jako v dot.com bublině o dvacet let dříve, nedopadl dobře.

Představa, kterou se někteří brokeři nováčkům na burze snažili dostat do hlavy, že každý je rozeným investorem, právě v kombinaci s rychlým obchodováním jen zdánlivě bez poplatků, se ukázala nejen jako mylná, ale i jako vyloženě škodlivá. Je až šokující, jak podobná je tato situace s dot.com bublinou dříve. I konec tedy nutně musel být stejný a nemůže to být překvapením.

Pokud se akcie dávají na roveň žetonům v ruletě a lákají se na ně novopečení investoři, kteří možná poprvé v životě mají v kapse nějaké přebytečné peníze, dá se jim možnost dělat desítky obchodů denně bez (viditelných) poplatků, zatímco se jejich objednávky prodávají velkým brokerům, jak jinak to asi mohlo dopadnout?

Ne, nešlo o žádnou revoluci a také nešlo o žádný kvalitativní posun v jednání lidí. V ten snad ani doufat nelze, protože lidé zůstávají pořád stejní. Trh roku 2020-2021 možná vejde do historie jako „Bull market in crap.“ Skončil krachem těchto akcií a bohužel i velmi špatně pro začínající investory, kteří se právě do nich často pouštěli.

Celé to výborně popisuje kniha Spencera Jakaba The Revolution That Wasn´t. Mohu ji vřele doporučit.

 

Zdroj: Vltava Fund

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter