Revoluce tradingu: Brokeři platí za své vlastní investiční tipy

Svět sdílených platforem a aplikací se nevyhnul ani brokerům. Stále populárnější se v poslední době stává „alpha capture“ systém, pomocí něhož brokeři platí za propagaci svých obchodních nápadů. Na oplátku jim investoři platí tolik, kolik uznají za vhodné. Analýzu trendu na vzestupu přinesla agentura Bloomberg.

Model alpha capture je jedním z dobrých příkladů expanze finančního světa. Jde o online systém, do něhož mohou brokeři za poplatek sdílet své tradingové nápady. V rámci těchto tipů si pak investoři vybírají konkrétní z nich, za které poté platí částky podle vlastního uvážení. Díky tomu platforma pomáhá zejména menším a neznámým brokerům, kteří se prostřednictvím svých tipů chtějí na přeplněném brokerském trhu prosadit.

„Můžeme vidět velký nárůst poptávky po nápadech především ze strany investičních společností. Dokonce se na náš systém stále více obracejí i velké firmy, které dříve neměly o platformu s tradingovým poradenstvím žádný zájem. Do kurzu se postupně dostává i kvantitativní vyhodnocování nápadů,“ uvedl Colin Berthoud, zakladatel TIM Group, která poskytuje alpha capture služby.

Tomáš Suchomel: Proč jsou opce mnohem lepší než akcie?

Jedním z důvodů vzestupu této platformy je i zavedení očekávané regulační směrnice MiFID II v Evropě. Ta od ledna 2018 rozdělí samotné poplatky za trading a poradenství do dvou různých kategorií. Alpha capture platforma, která existuje více než deset let, tedy dostane velkou šanci k dynamickému růstu. Podle výzkumné firmy Tabb Group dosáhnou tržby z této oblasti 5,8 procenta celkově placených komisních poplatků na finančních trzích. To by znamenalo o jedno procento více než loni. Th alpha capture platforem by tak mohl dosáhnout celkové hodnoty až jedné miliardy dolarů.

Nejvíce z vycházejícího trendu těží malí brokeři postrádající napojení na investiční firmy. Ty mohou v aplikaci vidět úspěšnost nápadů každého brokera, přičemž ti nejúspěšnější si mohou díky kontaktu s velkými investičními subjekty vydělat více než kdykoliv předtím.

Sociální trading v praxi? Co ukáže šéf Saxo Bank v ČR?

„Dříve byly služby tradingového poradenství poskytovány jen na základě ceny, tedy jak levně tuto radu může broker poskytnout. Teď máme platformu, která nám vyhodnotí, kdo má nápady dobré a kdo ne,“ uvedl broker z Avalon Capital Markets Ian Conway.

Jedním z úskalí systému může být forma platby. Prozatím totiž platforma funguje na tzv. „honor“ systému, kde nejsou pevně daná pravidla, například sankce, pokud za využití nápadu investor nezaplatí. Přesto však systém funguje stále dál a nabírá nové příznivce jak na straně brokerů, tak na straně společností, které nápady využívají.

„Z malého startupu se tato platforma vyvinula na globálně využívanou. Vinou MiFID II budou muset klienti být bystřejší vůči informacím, které přijímají, využívají a jak za ně platí,“ zdůraznila další potenciál platformy ředitelka poradenské společnosti Market Structure Partners Niki Beattie.

Široký (XTB): Automatické systémy? To není Svatý grál!

Newsletter