Robotická revoluce nejen na Wall Street

Pomyslné žezlo vládce, resp. vládců, na Wall Street přebírají technologie. Investiční bankovnictví na jedné z nejznámějších světových burz bude v budoucnu naprosto odlišné od toho dnešního.

I přesto, že většina investičních obchodníků je obeznámena s nejnovějšími technologiemi, a to i proto, že někteří z nich byli nahrazeni počítači a servery, další vlna technologické revoluce bude ještě intenzivnější. Lidé, jakožto subjekty nákladné a chybující, budou kompletně nahrazeni počítači. Lidská práce se tak přesune do míst, kde budou zmiňované technologie vyráběny a následně řízeny. O takové podobě, nejen finančního, světa je přesvědčen Paul Rowady, jeden u autorů studie výzkumné a konzultační společnosti Tabb Group.

Firmy působící v investičním světě dle zmiňovaného výzkumu mají třikrát větší výdaje na lidské zdroje, než je tomu v případě hardwaru, softwaru a dat. Proto se můžeme připravit na proces digitální transformace, kterou Rowady přirovnává k průmyslové revoluci 19. století.

„Pravou a ničím neposkvrněnou podstatu digitální transformace spatřujeme v eliminaci závislosti na lidské zodpovědnosti za všechny procesy i úkoly ve všech možných oblastech,“ přepisuje slova studie server Business Insider. „Kdekoliv, kde bude možné odstranit lidskou práci, nastoupí technologie, které dokáží požadovaný výstup vytvořit mnohem rychleji a levněji.“

Největší poptávka bude po datových specialistech a odbornících na vytváření uživatelského rozhraní složitých softwarů. Ve finančním světě je této evoluce důkazem například investiční banka Goldman Sachs. Ta začala hromadně najímat matematiky a programátory, kteří společnými silami vytváří obchodní platformy a komunikační systémy.

Finanční svět se vydal tímto směrem především kvůli klesajícím ziskům. Silná regulace, nízké sazby a minimální volatilita, to vše se projevuje na příjmové stránce. Pokud tedy není sektor schopen generovat dostatečné výnosy, je potřeba sáhnout do složky nákladů. Tu je potřeba osekat, k čemuž se nahrazení lidí počítači výborně hodí.

I přesto, že takový výhled je pro mnohé zaměstnance noční můrou, Rowady je přesvědčen, že ve výsledku bude digitální transformace žádoucí a povede k celkovému zlepšení výkonu nejen finančního sektoru.

Souboj investičních robotů

Sázka na FinTech. Nové dolary pro Goldman Sachs?

Newsletter