Rogoff: Americké ekonomice věřím

Býčí pohled na růst americké ekonomiky hájí respektovaný ekonom a profesor Harvardu Kenneth Rogoff. Ekonomika trpí slabým růstem mezd a inflací pod cílem Fedu, ale řada indikátorů a nových studií, zveřejněných v Jackson Hole, dle ekonoma ukazuje, že zlepšení nejsilnější ekonomiky světa je jednoznačné. „Silnější, než si myslíte a Janet Yellenová to ve své řeči jasně ukázala,“ řekl Rogoff pro CNBC na adresu vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové.

Akciové trhy chtějí doping z Fedu. Yellenový je posunula výš

Klíčové je očekávání Rogoffa, že se míra participace na americkém trhu práce brzy vrátí na obvyklé úrovně 64 až 65 procent. V červenci to bylo 62,9 procenta, v listopadu 62,8 procenta – dno za poslední tři dekády. Průměrem za stejnou dobu je přitom 65,8 procenta. Očekávání Rogoffa je klíčové, protože propad účasti na trhu práce byl v aktuální krizi a následné recesi americké ekonomiky odlišný od krizí předchozích, kdy k němu v takové míře nedocházelo.

Podle Rogoffa právě Jackson Hole přinesla nové studie, které se propadem míry participace na trhu práce zabývají a přinesly nové argumenty. Podle slov ekonoma pro CNBC se projevily faktory spojené s nemožností cestovat za prací (například kvůli stavu realitního trhu a přestěhování) či odchody do penze.

Inflace je podle Rogoffa v této chvíli zcela podružná. „Pokud vzroste nad cíl, Fed bude říkat, že tomu věnuje pozornost. Ve skutečnosti je mu to jedno. Hra se hraje o to, nezpůsobit další problémy růstu ekonomiky, vyhnout se opětovnému dnu,“ míní profesor Harvardu. Fed proto dle něj zůstane zdrženlivý v záměru zvyšovat sazby.

Důležitý vzkaz z amerického trhu práce přijde v pátek odpoledne. Ve 14:30 bude zveřejněna míra růstu pracovních míst a míra nezaměstnanosti. Očekáváno je kolem 225 až 230 tisíc míst (konsensus odhadů dle Reuters, Bloomberg) a pokles nezaměstnanosti k úrovni 6,1 procenta v srpnu z 6,2 procenta v červenci. Jisté zaváhání znamenala včera zveřejněná data o růstu pracovních míst v soukromém sektoru dle ADP. Ta posílila spekulace, že dnešní čísla by mohla za odhady zaostat.

Americká ekonomika vysílá horší obraz o trhu práce

Newsletter