Rok 2016 nabídne kolosální vstupy na burzu

Letošní rok nebyl na poli IPO technologických firem tak štědrý jako ten minulý. Minulý rok jsme mohli zaznamenat 62 prvotních veřejných nabídek akcií technologických firem, při kterých firmy získaly až 41 mld. USD. Více než polovinu této sumy tvoří 25 miliardové IPO čínské firmy Alibaba Group.

Letos jsme zaznamenali pouze 28 IPO technologických firem, jež vybraly „pouze“ 9,4 mld. USD.

2015_12_21_ipo_2016

Vstoupí Uber na burzu?

Mezi nejzajímavější kandidáty pro příští rok patří mnoho firem. Tou nejvíce očekávanou je pravděpodobně gigant mezi startupy – Uber.

Ten však má před sebou mnoho překážek. Regulace, konkurence a zákony jsou ty největší z nich. Příkladem může být Praha, kde právníci považují Uber za taxi službu a její cenovou politiku za nelegální.

Podobné problémy se naskytly i v dalších zemích světa. Analytici očekávají, že Uber vyprodukuje až 2 mld. USD tržeb v příštím roce.

Další kandidáti na IPO

Další možným kandidátem je Airbnb. Tato společnost z amerického San Francisca zprostředkovává pronájem ubytování a v roce 2014 byla 450 milionovou investicí TPG Capital oceněna na 10 miliard dolarů.

Dalším želízkem v ohni pro vstup na burzu je Společnost Snapchat se svými 100 miliony aktivních uživatelů denně. Té se podařilo svůj produkt úspěšně monetizovat přes poskytování reklam.

Poslední valuace Snapchatu byla na úrovni 16 mld. USD. Nyní podle investiční společnosti Fidelity však klesla až o 25 %.

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry. Autory textu jsou Sven Subotič a David Lojkásek.

Newsletter