Rok 2024 bude rokem investic. Dražší peníze donutí investory k pečlivějšímu výběru

Jiří Tyleček, zdroj: XTB

Letošním překvapením bylo, jak světové ekonomiky s relativním klidem ustály prudké zvyšování sazeb ze strany hlavních centrálních bank. Zvládly to i trhy, dokonce i na úroky citlivý sektor technologií. Od příštího roku čekejme uvolnění měnověpolitického pole. Pokud bude inflace dál klesat, úrokové sazby klesnou, řekl v rozhovoru pro Roklen24 analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Jak aktuálně investuje? A kterým aktivům věří, že se vyplatí v příštím roce? 

Jiří přiznává, že nebyl v poslední době na trhu příliš aktivní. Využil růstu technologických akcií a zredukoval své pozice u akcií společnosti Meta a Google prodal celý. Vyplatily se mu spekulace na vyšší ceny ropy a zlata. I u nich ale uvažuje, o jejich uzavření s třetinovým ziskem. Příští rok by měl být rokem investic. S ohledem na pokles úroků už nebude tak výhodné si spořit. Neznamená to však, že sazby klesnou na nulu. Peníze budou dražší než před pandemií, co by mělo vést k aktivnější správě portfolia ve formě většího výběru jednotlivých titulů.

Dlouhodobě sází Jirka na akcie. Očekává, že by se v příštím roce mohlo dařit i dluhopisům. Ovšem proč za situace poklesu sazeb sázet na bondy, když lze investovat do akcií s větším potenciálem.

Rozhovor byl natočen na konference Global Investment Summit 2023.

Jiří Tyleček se stal fanouškem finančních trhů během studií na vysoké škole, kdy realizoval první obchody na burze. Po několika pracovních zkušenostech začal pracovat jako analytik finančních trhů ve společnosti XTB se zaměřením na obchodování komodit v čele s ropou a zlatem. Během několika let své zájmy rozšířil o centrální bankovnictví, které hrálo po hypoteční finanční krizi stěžejní roli. K jeho současné práci patří fundamentální i technická analýza měnových párů, komodit, akcií a akciových indexů. Myšlenkově se transformoval ze zarytého zastánce volného trhu do pozice umíněného liberála.

Zdroj: Roklen24, Global Investment Summit 2023

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter