Americké výnosy pokračují v růstu. Rostou i ty evropské, například 10letý německý bund se poprvé od května 2019 přehoupl nad 0 %. Dolar proti euru nerozšiřuje mírně slábne nad 1,1340 EURUSD. Z měn regionu posiluje koruna, která se posouvá pod 24,30 za euro.

Rok Psa na čínských trzích. Štěňata, top psi a ti zatoulaní

Čínský nový rok začne v pátek 16. února a vládu Kohouta přebere Pes. Rok 2017 byl pro čínské akcie velmi silný. Budou investoři v roce Psa štěkat nadšením, nebo nešťastně výt? Dale Nicholls, portfolio manager Fidelity China Special Situations, nastiňuje své „top psy“ (dlouhodobé vítěze), „štěňata“ (nové příležitosti) a „zatoulané psy“ (znepokojující oblasti) pro následující rok.

Top psi (dlouhodobí vítězové) – spotřebitelské akcie

„Investice spojené se vzestupem čínské střední třídy pro mě zůstávají tím hlavním, na co se soustředím. Spotřebitelé vyžadují stále více od produktů a služeb a některé společnosti toho dokáží využít. Příkladem je pro mne China Medoing Auto,“ uvádí Dale Nicholls, portfolio manager Fidelity China Special Situations. 

Tento holding si posledních pár let vedl velmi dobře a má podle Nichollse další potenciál. Je to prodejce vozů, jehož síť se neustále rozrůstá a který úspěšně převzal řadu slabších prodejců. Klíčový je pro něj prodej aut, proto uzavřel partnerství se značkami vysoké kvality jako Porsche a Lexus. Nicméně, co odlišuje China Medoing Auto od konkurence, je přístup ke službám. Management se vedle nákupů vozů zaměřuje i na poprodejní servis, a to mu spolu s dalšími službami, jako je financování, přináší pravidelné toky peněz.

Štěňata (nové příležitosti) – farmaceutičtí distributoři

„Neustále hledám investiční příležitosti v sektoru zdravotnictví. Farmaceutičtí distributoři se ukázali jako zajímavá oblast,“ upozorňuje Dale Nicholls. Značný dopad mělo v této oblasti zavedení tzv. „dvoufakturové“ reformy, která odbourala prostředníky. Nyní jsou pro prodej léků potřeba maximálně dvě faktury, jedna od výrobce pro distributora a další od distributora pro nemocnici.

„Vlastním Sinopharm, China Resources Pharmaceutical a Shanghai Pharmaceutical, a to především pro jejich rozsáhlé distributorské sítě a poměrně hluboké finanční možnosti. S regulačními změnami a následnou změnou ve struktuře průmyslu byla tato oblast trhem opomíjena, tudíž ocenění vypadá relativně atraktivně,“ doplňuje Nicholls.

Zatoulaní psi (oblast možného znepokojení) – developerské společnosti

Developerské společnosti čelí tvrdšímu prostředí. „Po několika letech příznivé politiky a obecně se zlepšujícího prostředí trh s nemovitostmi v Číně velmi posílil. Nicméně, každý cyklus jednou končí, transakcí ubývá a zásoby se zvětšují. Vláda dnes jasně zpřísňuje politiku, ať už přes tvrdší pravidla hypoték nebo restrikcemi pro lidi kupující další nemovitosti,“ vysvětluje Dale Nicholls a dodává: „Developeři viděli během posledních dvou let ceny svých akcií značně růst, proto jsou teď jejich valuace na relativně vysokých úrovních.“

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter