Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Rok rekordních dividend skončil. Letos jim ukrojí i silný dolar

Částka v roce 2014 byla díky 10procentnímu nárůstu rekordní, pro letošní rok jsou ale očekávání už méně euforická. Řeč je o celosvětovém objemu vyplacených dividend do rukou akcionářů veřejně obchodovaných firem.

Výplata dividend loni vzrostla o 10,5 procenta na 1,167 bilionu dolarů, vyplývá z údajů společnosti Henderson Global Investors. Ta ale zároveň dodává, že vlivem zpomalení v poslední čtvrtině roku, celková částka o téměř 16 mld. dolarů zaostala za jejím celoročním odhadem. Konec roku byl navíc předzvěstí dalšího vývoje – letos analytici takový růst objemu vyplacených dividend již nečekají.

Částka vyplacená na dividendách letos podle společnosti stoupne o marginálních 0,8 procenta na 1,176 bilionu USD. Henderson toto zpomalení dává do souvislosti hlavně s rostoucím kurzem amerického dolaru a levnější ropou, upozorňuje ale také na horší vyhlídky světové ekonomiky.    

Odvětví energetiky bylo druhým nejštědřejším co do výplaty dividend. Po prudkém propadu cen ropy na světových trzích se však objevily pochybnosti, zda tento sektor dokáže i nadále vytvářet zajímavé zisky. Větší nebezpečí přitom analytici spatřují u firem na rozvíjejících se trzích než u velkých energetických koncernů, jako je Royal Dutch Shell nebo Total.    

„Neočekáváme, že ropné společnosti na vyspělých trzích v roce 2015 sníží dividendy, existuje ale velká pravděpodobnost, že producenti na rozvíjejících se trzích letos vyplatí podstatně méně, protože jejich schopnost vytvářet zisk se ocitá pod značným tlakem,“ sdělila společnost v dnešní zprávě.  

Dalším faktorem, který bude působit proti zvyšování dividend, bude nynější nárůst hodnoty amerického dolaru. Silnější dolar totiž snižuje hodnotu příjmů z dividend vyplácených v zahraničí po převodu na americkou měnu.    

Společnost Henderson svůj globální dividendový index sestavuje v dolarech. Index loni dosáhl hodnoty 159,9, což znamená, že dividendy se za posledních pět let zvýšily o téměř 60 procent.     

K růstu globálních dividend loni nejvíce přispěly firmy ze Spojených států, zatímco dividendy firem z rozvíjejících se trhů klesly. Velké rozdíly přitom existovaly ve výkonnosti napříč sektory. Dařilo se například akciím technologických firem a výrobcům spotřebního zboží, firmám zajišťujícím síťové služby a těžebním podnikům se naopak nevedlo. Nižší ceny komodit přispěly k tomu, že těžební sektor už třetím rokem v řadě výši vyplácených dividend snižoval. 

V čele globálního žebříčku stála telekomunikace Vodafone, následována firmami Royal Dutch Shell, China Construction Bank, Exxon Mobil a Apple. První desítka firem, kterou doplňují HSBC, AT&T, Microsoft, Santander a GE, vyplatila loni v souhrnu 127,8 miliardy dolarů.

Newsletter