Britská libra proti dolaru pokračuje ve výprodeji. Proti dolaru se dostala na historicky nejslabší hodnoty. Burza CME pozastavila obchodování s GBP futures z důvodu volatility. Dnes čekejme výprodejní tlak u rizikových měn. Koruna oslabuje nad 24,60 za euro.

Roklen indikátor: Rok 2018? Bondy a napjatý trh nemovitostí i práce

Prosincový Roklen indikátor ukazuje posun vybraných ukazatelů směrem k ekonomickému zpomalení. Především data za třetí čtvrtletí „utíkají“ z kvadrantu expanze. Statistiky z trhu práce a výnosy 10letých dluhopisů se naopak nachází hluboko v expanzi.

Na začátku prosince zveřejnil statistický úřad data o HDP a průměrné mzdy (odpracované hodiny) za třetí čtvrtletí. Hrubý domácí produkt české ekonomiky zrychlil a meziročně rostl o 5 procent, průměrná (nominální) mzda pak dokonce vzrostla o 6,8 procenta. Ze složek HDP promluvil do podoby Roklen indikátoru především export, který se od minulého vydání významně posunul směrem k ekonomickému zpomalení. Druhý významný posun zaznamenalo HDP, které se v prosincovém vydání schovalo za průmysl na hranici mezi expanzí a zpomalením.

Roklen indikátor: Pokračující expanze i první náznaky zpomalení

Žádná z tvrdých měsíčních statistik zveřejněná v prosinci neovlivnila výrazně vnímání kondice současné ekonomiky. Za zmínku však stojí oba měkké ukazatele v indexu, a to důvěra spotřebitelů a podnikatelů, které si od minulého vydání vyměnily pozice. Zatímco důvěra mezi podnikateli se vrátila zpět ze sektoru zpomalení do kvadrantu expanze, spotřebitelská důvěra se zrcadlí v kvadrantu zpomalení.  

Zajímavou pozici zastávají i data z trhu práce, pravděpodobně nejčastěji diskutované statistiky roku 2017. Inverzní míra nezaměstnanosti i počet volných pracovních míst se drží hluboko v kvadrantu expanze.  Na podobné pozici, naznačující pokračující expanzi, leží i výnos 10letých dluhopisů. Nejdále na ose růstu zůstávají ceny nemovitostí, další často zmiňované téma roku 2017.

Prosincový Roklen indikátor ukazuje posun dalších ze sledovaných proměnných směrem ke zpomalení, především data o síle ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Návrat podnikatelské důvěry zpět do kvadrantu expanze ukazuje citlivost měkkých ukazatelů o stavu ekonomiky. Prosincový „take-away“ pro rok 2018 je především rychlý růst výnosů dluhopisů, který má potenciál pokračovat i nadcházejících měsících, pokračování vysokých cen nemovitostí a napjatá situace na trhu práce.

Úspěšný exit, napjatý trh práce, dražší nemovitosti. I to byl rok 2017

Newsletter