Americké výnosy středních splatností korigují včerejší růst. Dolar zpevnil pod 1,0650 za euro po nad očekávání horších inxech PMI z Francie. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

RoklenFx: Přiškrtí Fed inflační Santa Claus rally?

Klíčové body

  • Americká inflace podpořila poptávku po akciích u dluhopisech.
  • Tržní výhled sazeb Fedu má za sebou revizi směrem dolů.
  • Fed může překvapit aktualizovanou prognózou.
Zdroj: Depositphotos

Vánoce se blíží a s nimi i spekulace o tom, zda se letos dočkáme tzv. Santa Claus rally u amerických akcií. Zatímco před více než měsícem vypadaly naděje s ohledem na investiční sentiment poměrně bledě, za poslední zhruba týden došlo na zásadní obrat. Příznivá čísla o americké inflaci zažehla spekulace o dalším vývoji sazeb, a následný FOMO efekt se pozitivně podepsal na akciích i dluhopisech.

Americké tempo růstu cen vykázalo v říjnu již čtvrtý pokles v řadě. Stejně je tomu i u indexu cen výrobců. I přesto, že se stále nacházíme vysoko nad inflačním cílem Fedu, trh spekuluje nejen o snížení tempa zvyšování úroků, ale i o konečném vrcholu sazeb v aktuálním úrokovém cyklu. Výsledkem bylo rychlé a významné přecení tržních sazeb po většině délky americké výnosové křivky. Nejkratší konec se výrazně neposunul, střední a nejdelší ale ano. Nešlo přitom o pohyb v řádu jednotek bazických bodů, nýbrž rovnou desítek.

Pokles tržních sazeb působí pozitivně na akcie. Vedle toho je třeba počítat s blížím se koncem roku, kdy budou portfolio manažeři a manažeři hedgeových fondů bojovat o poslední zisky. Ti, co se svezli na letošním poklesu akcií přes krátké pozice, budou chtít zisky udržet. Ti, co jsou ve ztrátě, se budou chtít svézt na aktuální pozitivní vlně, ať už přes vlastní nákupy call opcí nebo využití specializovaných investičních subjektů, které jim s derivátovými obchody pomáhají.

V posledních dnech jsme tak viděli růst akcií, pokles výnosů i kreditních spreadů a oslabující dolar. Tato kombinace znamenala uvolnění podmínek financování, a to v obdobném tempu, které jsme viděli v březnu 2020 nebo v roce 2008 po radikálním zásahu amerického Fedu. A právě ten by z pozorovaného vývoje měl být nejvíce nervózní.

Uvolnění podmínek financování působí proinflačně, což je v situaci nejvyšší inflace za posledních čtyřicet let nežádoucí. Fed sice vidí, že inflace klesá, její jádrová složka, ba dokonce jádrový index výdajů na osobní spotřebu zatím tak přesvědčivý vývoj neukazují. I proto v našich pravidelných reportech varujeme, že aktuální optimismus nemusí být nic jiného než další z „medvědích“ rally, kterou jsme viděli například letos v červenci a v srpnu, do doby, než na symposiu v Jackson Hole zasáhl guvernér Fedu Powell.

Nejde přitom ani tak o tempo zvyšování amerických sazeb. Fed se v prosinci patrně rozhodne pro jeho snížení z předchozích 75 bodů na 50. Mnohem důležitější bude vrchol sazeb v aktuálním cyklu, u kterého již víme, že s ohledem na zářijovou prognózu bude mnohem vyšší. A pokud bude i vyšší než aktuální výhled trhu dosahující necelých 4,9 %, může se stát, že Fed opravdu přiškrtí tolik očekávanou vánoční rally. Zatím totiž pořád platí, že z pohledu centrální banky je zkrocení inflace důležitější než ekonomický růst.

Text byl původně napsán pro Hospodářské noviny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0268 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0246 do 1,0320 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,69 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,26 až 24,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,50 do 23,83 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter