Ronaldo & spol.: Portugalská továrna na miliardy

Portugalsko není zrovna proslulé světoznámými produkty či firmami. Co ale umí tato země dobře, je vychovávat a prodávat fotbalové talenty za stovky milionů. Jaký systém Portugalci používají a jak se snaží udržet punc kvality prozradila agentura Bloomberg.

Fotbal je sport, v němž se ze všech sportů bezesporu točí největší peníze. Se spekulacemi o přestupu nejdražšího fotbalisty světa, Cristiana Ronalda, se nabízí otázka, jak vlastně takovéto hvězdy v Portugalsku vznikají, a kdo z toho co má.

Na rozdíl od svých bohatších sousedů ve Španělsku jsou portugalské kluby místa, kde se objevení talenty a v mladém věku prodávají za horentní sumy do zámožnějších klubů. Přes nízké kapitálové vybavení jsou portugalské kluby vybaveny kvalitním personálem, který dokáže budoucí hvězdy velmi dobře rozpoznat. Jen od otevření takzvaného přestupového okna letos v červnu přestoupili čtyři skvělí portugalští hráči do nejsledovanější evropské ligy, tedy do anglické Premier League. Dohromady za ně jejich domovské kluby inkasovaly 160 milionů eur, včetně nejdražšího brankáře v historii, Portugalce Edersona z klubu Benfica Lisabon.

„Lidé v byznyse vědí, že naši hráči nejsou za danou cenu špatní. Jakmile hráče prodáme, chceme, aby byl úspěšný. Pokud jeden z hráčů propadne, je to špatná zpráva pro naši ´značku´,“ uvedl pro Bloomberg ředitel Benfica Lisabon Domingos Soares de Oliveira.

Proč top herci (a fotbalisté) vydělávají o tolik víc než ti průměrní?

Jednoduše řečeno, Portugalci exportují vychované sportovce za velmi specifických podmínek, které jim přináší stálý zisk. To dává chudšímu jižnímu státu možnost si přes špatné příjmy z televizních práv a merchendisingu pro sebe ukrojit kousek z lukrativního fotbalového byznysu. Peníze často reinvestují, aby mohli vychovávat a prodávat nové a nové talenty. To je jedním ze z důvodů, proč tři nejlepší portugalské týmy –  Benfica, Sporting Lisabon a FC Porto –  prodaly za posledních šest let hráče za téměř miliardu amerických dolarů.

Miliony eur do akademie a skautů

Kluby hráče často rekrutují za pomoci sítě akademií, škol, skautů, nebo fanoušků, kteří sledují ty nejlokálnější juniorská utkání. Dokonce sledují i mladé hráče klubových rivalů. Tento proces je loterie, stovky hráčů se do užších výběru nejlepších portugalských klubů nedostanou. Ale ti, kteří se dostanou, obrátí investici několika desítek tisíc eur v miliony eur.

Sporting Lisabon vychoval 54 hráčů, kteří v současnosti hrají v jiných profesionálních ligách po celém světě. Deset z 24 hráčů při loňském finále evropského šampionátu, kde později Portugalci dokráčeli k triumfu, prošlo jejich akademií, a to včetně hvězdy největší – Cristiana Ronalda. Ten z jeho rodné Madeiry dorazil do Lisabonu ve 12 letech. O šest let později, v roce 2003, ho klub prodal do Manchesteru United za 15 milionů eur.

Fénixové povstali z popela: Neuvěřitelný vzestup Španělska a Portugalska

Přes závratné výdělky jsou tři jmenované největší kluby stále v dluhu. Ten, podle výzkumu Lisabonské vysoké školy ekonomické, činí 720 milionu eur a je důsledkem zejména stavby moderních fotbalových stadionů k příležitosti Eura 2004. Velkou nákladovou položkou jsou i samotní agenti. Benfica jim loni zaplatila dohromady neuvěřitelných 30 milionů eur. To je více, než kdy dal klub za nákup jakéhokoliv hráče.

Temná minulost, světlá budoucnost

Jedním z problémů těchto klubů však v minulosti byla špatná rentabilita přestupů. Prezident Sportingu, Bruno de Carvalho, uvedl, že klub prodával hráče před rokem 2013 velmi brzy a příliš levně. Také zde byl rozšířený trend prodávání práv na hráče individuálním investorům, což světová fotbalová federace už zakázala. Nepořádky v účetnictví a rozkrádání klubu zevnitř prý nebyly výjimkou.

Jak zpeněžit odpolední siestu? Španělé ví, jak na to

Situace se však obrátila a kluby začaly každý rok významně profitovat. Kam ale současná situace vede? Podle vedoucího tréninkového centra Benfica Lisabon, Nuna Gomése, je cílovou stanicí stav, kdy si budou moci tyto kluby dovolit lukrativní nabídky odmítnout a snažit se sami postavit vysoce konkurenční fotbalové týmy, které by zase jednou usilovaly o výhru v evropské Lize mistrů.

 

Newsletter