Ropa nadále sází na další úpravy pozic

Ropný trh i nadále stoupá v reakci na dohodu OPEC a zemí mimo OPEC o snížení produkce z minulého týdne. Kombinace trhu, který se do rovnováhy vrátil dřív, než se čekalo, a lepších technických vyhlídek, způsobila, že poptávka roste i čtvrtý den.

Oznámení z minulého týdne donutilo trh k velké úpravě pozic, protože slibované snížení produkce jej vyslalo na cestu k zotavení mnohem rychleji, než se předpokládalo.

Ihned po jednání v Alžíru koncem září, kdy zazněl slib o snížení produkce, se hrubé krátké pozice propadly na 138 000 lotů a dlouhé čisté pozice vzrostly na 688 000 lotů. Před zahájením jednání minulý týden vzrostly hrubé krátké na 300 000 lotů a dlouhé čisté spadly na 500 000 lotů.

Výrazná úprava pozic minulý týden napomohla prudkému růstu i díky lepším technickým a fundamentálním vyhlídkám, které přilákaly jak zájemce o krátké pokrytí, tak i nové kupující.

Na 10. prosince OPEC pozval 14 producentů ze zemí mimo OPEC do Vídně, aby projednali a zajistili plnění dalšího snížení produkce o 600 000 barelů denně navíc k již dohodnutému snížení o 1,2 milionu barelů denně, které OPEC oznámil minulý týden.

Ačkoliv vývoj z minulého týdne má ještě daleko do zajištění alespoň zdání stability na ropném trhu, pochyby o tom, zda se k dohodě všichni připojí a jaká bude reakce amerických producentů břidličné ropy, může nakonec růst zastavit.

Díky zvýšené aktivitě amerických producentů směrem k hedgeování, se CLZ7 obchoduje výš než CLZ8 a poprvé od roku 2014 nastává na trhu backwardation.

Zatímco ve Spojených státech nadále roste počet vrtných zařízení a američtí producenti zvyšují své aktivity směrem k zabezpečení investic, zvyšuje se i potenciál k dřívějšímu oživení americké produkce, než se očekávalo. Tento vývoj spolu s „rizikem“ růstu produkce Libye a Nigérie a slabší poptávkou Indie způsobenou zhoršením finančních problémů by mohl vést ke zpomalení a do určité míry možná i obratu části nedávných zisků.

Ropa WTI dosáhla šestnáctiměsíčního maxima díky pokračujícímu optimismu, že dohoda Opec vrátí na trh rovnováhu dřív, než se čekalo.

Newsletter