Ropa obchoduje nejníže za posledních devět měsíců

Ropa Brent klesá na nejnižší úroveň za posledních devět měsíců poté, co Mezinárodní agentura pro energii sdělila, že nadbytek nabídky převyšuje v důležitosti hrozby na Blízkém východě.

Brent klesá již třetí den v řadě. IEA snížila prognózy růstu poptávky po ropě pro letošní rok a odhaduje, že dodávky ropy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vrostou na pětiměsíční maximum. Politická krize v Iráku se nadále prohlubuje a to i z důvodu odmítnutí předání moci angažovaným premiérem Nouri al-Malikim do rukou označovaného nástupce Haidar al-Abadiho.

Globální trh s ropou přes konflikty v Lybii či Iráku jistí růst severoamerické těžby

„Zpráva IEA dnes zamávala s trhy,“ řekl Bill Baruch, analytik firmy litrader.com v Chicagu. „Obava ohledně poptávky je skutečná a má vliv na pohyby cen trhu. Není zde opravdu žádný důvod, aby cena ropy vyšplhala nad 100 dolarů, pokud nedojde k závažnému narušení dodávek.“

Cena zářijového kontaktu na ropu Brent klesla o 1,18 dolaru nebo 1,1 procenta na 103,50 dolaru za barel a ocitá se poblíž své nejnižší úrovně od listopadu minulého roku.

Pomalejší růst

Organizace IEA snížila odhady růstu celosvětové poptávky po ropě o 180.000 barelů denně pro rok 2014 a 90.000 barelů pro 2015. Roční nárůst spotřeby pohonných hmot zpomalil na 700.000 barelů denně ve druhém čtvrtletí, což je nejnižší úroveň od počátku roku 2012. „Přes ozbrojené konflikty v Libyi, Iráku a na Ukrajině to na trhu s ropou dnes vypadá lépe, než se ještě donedávna očekávalo,“ uvedla agentura, jež radí 29 národům o energetické politice.

V Iráku, druhém největším dodavateli OPEC po Saúdské Arábii, Maliki nazval jmenování premiéra Abadiho za „bezcenné“ a vzepřel se tak tlaku některých kolegů, šíitských osobností a amerického prezidenta Obamy, k odstoupení z funkce. Obama, který autorizoval letecké útoky proti islámskému státu v severním Iráku, tak učinil s cílem vytvoření otevřenější vlády schopné uvolnění sektářských a etnických rozdílů.

„Žádná z geopolitických událostí nemá vliv na krátkodobé dodávky,“ řekl Amrita Sen, ropný analytik firmy Energy Aspect v Londýně. „Ropné zásoby jsou obrovské,“ dodává.

Newsletter