Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Ropa obchoduje nejníže za posledních devět měsíců

Ropa Brent klesá na nejnižší úroveň za posledních devět měsíců poté, co Mezinárodní agentura pro energii sdělila, že nadbytek nabídky převyšuje v důležitosti hrozby na Blízkém východě.

Brent klesá již třetí den v řadě. IEA snížila prognózy růstu poptávky po ropě pro letošní rok a odhaduje, že dodávky ropy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vrostou na pětiměsíční maximum. Politická krize v Iráku se nadále prohlubuje a to i z důvodu odmítnutí předání moci angažovaným premiérem Nouri al-Malikim do rukou označovaného nástupce Haidar al-Abadiho.

Globální trh s ropou přes konflikty v Lybii či Iráku jistí růst severoamerické těžby

„Zpráva IEA dnes zamávala s trhy,“ řekl Bill Baruch, analytik firmy litrader.com v Chicagu. „Obava ohledně poptávky je skutečná a má vliv na pohyby cen trhu. Není zde opravdu žádný důvod, aby cena ropy vyšplhala nad 100 dolarů, pokud nedojde k závažnému narušení dodávek.“

Cena zářijového kontaktu na ropu Brent klesla o 1,18 dolaru nebo 1,1 procenta na 103,50 dolaru za barel a ocitá se poblíž své nejnižší úrovně od listopadu minulého roku.

Pomalejší růst

Organizace IEA snížila odhady růstu celosvětové poptávky po ropě o 180.000 barelů denně pro rok 2014 a 90.000 barelů pro 2015. Roční nárůst spotřeby pohonných hmot zpomalil na 700.000 barelů denně ve druhém čtvrtletí, což je nejnižší úroveň od počátku roku 2012. „Přes ozbrojené konflikty v Libyi, Iráku a na Ukrajině to na trhu s ropou dnes vypadá lépe, než se ještě donedávna očekávalo,“ uvedla agentura, jež radí 29 národům o energetické politice.

V Iráku, druhém největším dodavateli OPEC po Saúdské Arábii, Maliki nazval jmenování premiéra Abadiho za „bezcenné“ a vzepřel se tak tlaku některých kolegů, šíitských osobností a amerického prezidenta Obamy, k odstoupení z funkce. Obama, který autorizoval letecké útoky proti islámskému státu v severním Iráku, tak učinil s cílem vytvoření otevřenější vlády schopné uvolnění sektářských a etnických rozdílů.

„Žádná z geopolitických událostí nemá vliv na krátkodobé dodávky,“ řekl Amrita Sen, ropný analytik firmy Energy Aspect v Londýně. „Ropné zásoby jsou obrovské,“ dodává.

Newsletter