Ropa padá a bude hůř? V USA objeveno největší ropné pole

Ceny ropy si během dnešního dne připisují mírné ztráty. Hlavní viník? Očividně silný dolar, který roste už desátý den po sobě. Z dlouhodobého hlediska však do hry vstupují další fundamenty podporující rudá čísla jako například objev dosud největšího amerického ropného pole.

Americká výzkumná agentura US Geological Survey uvedla, že v západním Texasu byl objeven pravděpodobně největší zdroj ropy a zemního plynu. Břidlicové pole se nachází v oblasti WolfCamp v Permské pánvi a dle odhadů by z něj mohlo být vytěženo až 20 miliard barelů ropy a 1,6 miliardy barelů zemního plynu. Pro srovnání, tato čísla jsou přibližně třikrát tak velká jako až do dneška největší americké naleziště Bakken v Severní Dakotě.

Při současné ceně ropy WTI na 45 dolarech tak hodnota nového naleziště dosahuje 900 miliard dolarů. V případě zemního plynu na 2,7 dolarech se dostáváme na více jak 4,3 miliardy.

Oblast v Permské pánvi je tradiční „základnou“ nekonvenčních těžařů, kteří ke své činnosti používají tzv. metodu frakování. Právě se stala rozbuškou propadu cen černého zlata v polovině června 2014, na kterou neameričtí těžaři, především z řad kartelu OPEC, zareagovali navyšování své produkce.

Další výzva pro OPEC. Na trhy se řítí ropná záplava ze severu

„Dokonce i v oblastech, kde byly vytěženy miliardy barelů, je možné nalézt potenciál, který další miliardy ještě přinese,“ přepisuje server CNN slova Waltera Guidroze, koordinátora programu USGS Energy Resources. „Velkou roli v tomto směru hrají technologické změny a průmyslové postupy celého odvětví, které určují technickou využitelnost ropných oblastí. Stejně tak jde o hlavní důvod, proč neustále posuzujeme nejen americké zdroje, ale rovněž i ty světové.“

Metoda frakování se v USA těší velké oblibě. I přesto, že rekordně nízké ceny ropy „pohřbily“ nemalou část povětšinou zadlužených těžařů, její aktuální obnova tyto „zombie“ opět přivádí k životu. Podle informací serveru CNN se tato nekonvenční metoda podílí na více jak polovině celkové ropné produkce Spojených států.

Objev na Aljašce. Nové naleziště ropy zvedne zásoby až o 80 %

Newsletter