Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Ropa padla pod 50 dolarů. Rusko i Irák

(Aktualizováno 18:18) Tržní ceny ropy Brent poprvé od roku 2009 propadly k 53 dolarům za barel, americká lehká ropa WTI se ocitloa pod 50 dolary za barel. Spouštěčem, který ceny ropy posunul opět níž, jsou tentokrát rekordní prosincové dodávky z Ruska i Iráku. Futures v Londýně na komoditě oslabily až o více jak 5 %, ztráta za minulý týden také přesahuje 5 %. V roce 2014 ropa Brent odepsala 48 procent tržní hodnoty, nejvíce od finanční krize v roce 2008.

Irák v prosinci vyvezl 2,94 milionů barelů ropy denně, což je nejvyšší objem od roku 1980. Po letech sporů centrální vláda v Iráku uzavřela dohodu s autonomním kurdským regionem na dodávkách ropy do Turecka a to se ihned projevilo na celkovém čísle vývozu komodity. Dohoda umožňuje vývoj až 550 tisíc barelů ropy denně ze severu Iráku do Středozemí.

Analytici Sanford Bernstein dnes odhadli průměrnou cenu ropy Brent v roce 2015 na 80 USD/b, když dřívějším odhadem bylo 104 dolarů. Pro rok 2016 srazili výhled na 90 ze 109 dolarů. Venezuelský prezident Maduro naplánoval cestu do Číny, kde s prezidentem projedná i „plány v oblasti energetiky“. Země čelí propadu ropných příjmů a dopadům vývoje do HDP. „Propad cen ropy nutí vládu přehodnocení všech investičních plánů a hledání nových zdrojů získání zahraničních měn,“ uvedl krom jiného Maduro.

Také Írán, pod tlakem sankcí za svůj jaderný program a propadu zahraničních investic do své těžby ropy, trpí výpadkem příjmů z ropného vývozu do svého rozpočtu. Podle čerstvých dat export ropy ze země propadl o 60 % na hranici jednoho milionu barelů ropy denně a tuto metu země nechce vzdát. Podle teheránského listu Shargh se „Írán nevzdá svého podílu na trhu s ropou“.

Libyí dnes otřásl útok armády na řecký ropný tanker. Odehrál se ve východolibyjském přístavu Darná a jeho důsledkem je smrt dvou členů posádky. Podle řeckých médií byla na palubě tankeru šestadvacetičlenná posádka. Jeden z mrtvých je Řek. K útoku se přihlásila libyjská armáda, podle níž se posádka nepodrobila příkazu. Libye je mnoho měsíců zachvácená chaosem mezi znepřátelenými milicemi. 

Tanker Araevo patří řeckým majitelům a pluje pod liberijskou vlajkou. Obsluhovalo ho 21 Filipínců, tři Řekové a dva Rumuni. Při nedělním náletu dva členové posádky přišli o život a další dva byli zraněni. V kotvícím tankeru bylo přes 12 tisíc tun ropy. 

Mluvčí libyjské armády potvrdil, že za útokem je letadlo armády, která podléhá mezinárodně uznávané libyjské vládě. Posádka tankeru podle něj odmítla uposlechnout rozkazu, zastavit loď před vplutím do přístavu a umožnit prohlídku. Armáda pak tanker vyhodnotila jako „podezřelou“ loď. V Darná mají základnu ¨přívrženci Islámského státu, jenž bojuje v Sýrii a Iráku.

Newsletter