Ropa propadla o desetinu za týden a strhla Wall Street

Americké akcie uzavřely celkově velmi volatilní týden prudkým poklesem. Kde hledat důvody? V propadu cen ropy na nová 7letá a rozsáhlejší minima, nové vlně korporátních fúzí i napjatému očekávání růstu sazeb Fedu poprvé po takřka deseti letech, které má přijít v příštím týdnu. Širší index S&P 500 odepsal 1,9 procenta, úzký index blue chips DJIA ztratil 1,8 % a technologický Nasdaq 2,2 %.

Americké akcie tak zakončily nejhorší týden od poloviny srpna, to v případě S&P 500. Celkově nejhorší za poslední měsíc. Zátěží byly akcie Apple, DuPont díky spojování s Dow Chemical nebo akcie Goldman Sachs.

Americká ekonomika přinesla informaci o mírném zrychlení růstu maloobchodních tržeb, překvapením ale byl zejména listopadový vzestup produkčních cen. I tato data otevírají Fedu růstu ke zvýšení sazeb.

Tím, co se dnes ke slovu přihlásilo nejhlasitěji, ale je ropa a propad její ceny po zprávě energetické agentury IEA. Ta označila rok 2016 za pro ropu ještě horší proti letošnímu a nadále ovládaný rozsáhlým převisem na straně nabídky černého zlata na trhu. Americká lehká ropa WTI po této zprávě a návazně na jednání ropného kartelu OPEC v minulém týdnu, které skončilo situací „nechť si každý dělá co chce“ a bez dohody, v tomto týdnu odepsala 10 procent hodnoty (v rámci dne až ke 12 procentům)!

Ropa Brent nahlédla pod 38 dolarů za barel poprvé od prosince roku 2008. WTI zabrousila do pásma, začínajícího 35 dolary za barel – to poprvé od února roku 2009. Tuzemský energetický analytik Michal Šnobr na svém Twitteru v reakci na text Roklen24 poznamenal, že ropa za zhruba 14 měsíců ztratila v USD dvě třetiny své ceny a propad se mu jeví dost rychlý na to, aby se stal zdrojem nové krize.

 

Brent pod 38 dolary, WTI pod 37 dolary za barel. Ceny ropy znovu hlouběji strhla předpověď IEA

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 11. prosinec 2015

 

 

EIA ve své zprávě krom jiného uvedla, že spotřeba (ropy) zřejmě ve třetím letošním čtvrtletí vrcholila a poptávka zvolní na „stále zdravých 1,2 milionu barelů ropy denně“. Úvodní podpora zájmu v podobě propadu cen ropy podle IEA už směrem ke stimulaci poptávky vyprchala. Banka Goldman Sachs varuje, že ropu můžeme vidět i u 20 dolarů za barel, pokud svět narazí na své skladovací kapacity komodity.

Těsně na hranici 1,1000 amerického dolaru k euru naléhá v tomto tržním prostředí eurodolar. Data Roklen24 ukazují vrchol dne na metě 1,1031 a minimum na úrovni 1,0926 EURUSD. 

 

Svítá se ropě na lepší časy?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 9. prosinec 2015

Newsletter