Euro proti dolaru zisky nerozšiřuje. Obchoduje se těsně pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna krátce zpevnila pod 25,55 za euro, část zisků ale poté odevzdala.

Ropa prudce propadá. OPEC těžbu neomezí

(Aktualizováno 23:19) Severomořská ropa Brent propadá už o více jak 6 procenta pod 73 dolarů za barel a americká lehká ropa WTI ji následuje podobným tempem k 69 USD/b po zprávě od delegáta OPEC a následném potvrzení kartelem, že OPEC na rozhodujícím zasedání neomezil rozsah těžby a nepomůže tak stabilizovat tržní cenu černého zlata.

Ali Al-Naimi za Saúdskou Arábii prohlásil, že rozsah těžby zůstává na objemu 30 milionů barelů denně. Tržní cena ropy Brent je pod 75 dolary poprvé od září roku 2010, WTI klesá na minima od května roku 2010.

TIP: Ropu Brent sledujte na Roklen24 ZDE, ropu WTI pak ZDE

Saúdská Arábie již včera prohlásila, že „trh s ropou se stabilizuje sám“, což byl zřejmý signál, že OPEC dnes nezasáhne. Znepokojení nad převahou nabídky ropy na trhu naopak dávali najevo Kuvajt, Spojené arabské emiráty nebo Angola. „Trh je zahlcen, ale ne ropou z OPEC,“ uvedl ministr pro energetiku SAE Al-Mazrouei. Snížení těžby požadovala Venezuela, která je po ekonomické stránce v křeči a její devizové rezervy jsou na 11letém dně. Prezident Nicolas Maduro označit cenu 100 dolarů za barel za férovou. Od té je nynější stav trhu daleko.

Jedna věc je těžební limit, druhá reální těžba. Produkce OPEC v říjnu pátým měsícem v řadě překročila sjednaných 30 milionů barelů ropy denně objemem 30,97 mil. b/d. Výhled OPEC pracuje s poptávkou po jeho ropě v příštím roce v objemu 29,2 milionu barelů denně.

Newsletter