Ropa u 6letých minim. Týden přinese zhoršení výhledů?

Ropa při pondělku opět klesá. Americký kontrakt na WTI odevzdává 3,7 % a spadl pod 47 dolarů po dalších pesimistických předpovědích hlavních investičních bank. Navazuje na bezmála 1% pokles z pátku. Také Brent je pod podobným tlakem, když dnes odepsal dalších 3,5 %. Oba kontrakty se nyní obchodují velmi blízko u minimálních hodnot za posledních 6 let.

Dnešní ostrý pokles následoval poté, co Goldman Sachs snížil předpoklad pro ropu s dodáním v roce 2015 na 47,15 USD za barel, ze 73,75 USD za barel a pro rok 2016 na 65 USD z 80 USD za barel. Pro první čtvrtletí GS snížil předpověď na 46 USD ze 75 USD.

GS: Rozmach americké těžby ropy zastaví půlrok u 40 dolarů

Ke Goldman Sachs se přidala i Societe Generale, která snížila svůj odhad na Brent pro rok 2015 o 15 USD na 55 USD a o 14 dolarů pro WTI na 51 USD, když očekává pokračující nárůsty zásob ropy v prvním pololetí tohoto roku.

Ropu do ohně si také přilil saúdský miliardář princ al-Waleed, který pro americký list USA Today řekl, že ceny 100 USD za barel už možná nikdy neuvidíme a s ohledem na pokračující silnou nabídku a spíše limitovanou poptávku očekává, že ceny budou nadále pravděpodobně klesat.

Pondělní pokles cen ropy přichází před velmi očekávanými měsíčními daty, která budou zveřejněna ke konci tohoto týdne. V úterý zveřejní svou statistiku americká Energy Department, ve čtvrtek pak OPEC a v pátek International Energy Agency.

Citi předpovídá, že agentury budou revidovat stav poptávky po ropě směrem dolu, což ale může být vyváženo předpokladem vyššího snížení produkce zemí mimo OPEC, když zejména USA rapidně sníží výtěžnost.

Newsletter