Ropa vystřelila, Apple na max, Facebook v práci a Twitter padá

Americké akcie do zisků v úvodu týdne vedla ropa. Americká lehká WTI zpevnila o bezmála 3 procenta, Brent o 2 procenta. Akciový trh pak vedly do zisků energie. Ruský prezident Putin prohlásil, že Rusko může stabilizovat nebo dokonce snížit produkci černého zlata, pokud se vstřícně budou chovat další ropné země i mimo OPEC. Dluhopisový trh zůstal uzavřen kvůli svátku Columbus Day.

Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil posílily zhruba o dvě procenta, její konkurent Chevron si připsal kolem 1,6 procenta.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,49 procenta a uzavřel na 18.329,04 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,46 procenta na 2163,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,69 procenta na 5328,67 bodu.

Clintonovou za vítěze nedělní debaty prezidentských kandidátů v St. Louis označil nejenom průzkum televizní stanice CNN. Nad Trumpem dominovala podle názoru 57 procent dotázaných. Analytici se podle průzkumu agentury Reuters domnívají, že Clintonová by v prezidentské funkci byla pro finanční trhy lepší než Trump, protože jsou lépe známa její stanoviska. I na této zprávě Wall Street sílila.

Akcie americké technologické společnosti Apple, která vyrábí chytré telefony iPhone a další zařízení, se dnes vyšplhaly na letošní maximum. Investoři reagují na problémy, které má se svými chytrými telefony Galaxy Note 7 jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

Akcie Applu během dnešního obchodování posílily o více než dvě procenta na téměř 117 dolarů, nejvyšší úroveň od loňského prosince. Samsung dnes připustil další problémy s telefony Galaxy Note 7, nepotvrdil však zprávy, podle nichž přerušil jejich výrobu. „Upravuje produkci a objemy dodávek“. Jde o pokračování vážných potíží s bateriemi, kvůli nimž Samsung v září přerušil prodej těchto telefonů v řadě zemí světa.

Akcie Samsungu dnes na burze v Soulu ztrácely až 4,6 procenta. Nakonec uzavřely poklesem 1,5 procenta, zatímco index jihokorejských akcií KOSPI o 0,2 procenta zpevnil. Samsung je z hlediska odbytu největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Jeho tržní podíl se podle výzkumné společnosti IDC pohybuje kolem 23 procent. Druhé místo na trhu má Apple se zhruba dvanáctiprocentním podílem. Na počátku září lídr trhu oznámil, že kvůli přehřívání baterií a nebezpečí jejich vznícení stahuje 2,5 milionu telefonů Note 7 z deseti trhů, včetně jihokorejského a amerického.

Facebook dnes oficiálně uvedl na trh platformu Workplace, která umožní podnikům vytvořit si vnitřní internetovou sociální síť. Podniky, které se rozhodnou tuto platformu využívat, budou platit měsíční poplatek závisející na počtu uživatelů sítě. Platforma Workplace, která se podobá tradiční sociální síti Facebook, má zajistit komunikaci mezi kolegy a nahradit starší nástroje, například vnitropodnikový e-mail či různé formy oběžníků. „Facebook vás udržuje v kontaktu s přáteli a rodinnou, a totéž může dělat i s kolegy. Přenesli jsme to nejlepší z Facebooku na pracoviště,“ tvrdí firma.

Měsíční poplatek za užívání platformy Workplace se bude pohybovat od jednoho do tří dolarů (24 až 73 Kč) na uživatele v závislosti na velikosti dané vnitřní sítě. Neziskové a vzdělávací organizace budou moci tuto platformu používat zdarma. U sítí, v nichž počet aktivních uživatelů nepřekročí 1000, bude měsíční poplatek činit tři dolary na uživatele. Pokud se bude počet uživatelů pohybovat v rozmezí od 1001 do 10.000, bude poplatek činit dva dolary. U ještě větších sítí se za jednoho uživatele bude platit pouze dolar měsíčně.

Služba Workplace již prošla testovací fází, do které se zapojila zhruba tisícovka organizací, například britská finanční společnost Royal Bank of Scotland či charitativní organizace Oxfam. Původní označení služby bylo Facebook at Work (Facebook v práci).

Akcie  Twitteru prudce klesly, ztráty odpoledne přesahovaly 13 procent. Jde o reakci na víkendovou zprávu agentury Bloomberg, podle které potenciální uchazeči o převzetí Twitteru ztrácejí o firmu zájem. Akcie přesto nejsou na ročním minimu, kde byly v létě.

Newsletter