Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

Ropa WTI pod 45 dolary. Cena začíná brzdit americkou produkci

Cena americké lehké ropy WTI se dostala pod 45 dolarů za barel. Černé zlato ztrácí třetím dnem v řadě, dnes až o více jak 4 %. Výprodej umocňují nová slova ze Spojených arabských emirátů: produkci ropy neomezíme a kam jde tržní cena – nás nezajímá…

Podle ministra energetiky ropné země Suhaila Al Mazroueie budou SAE pokračovat ve zvyšování své těžební kapacity a vyčkávat na postupné odpadávání břidličné těžby. „OPEC podrží svou těžební kvótu beze  změny. Jsou to producenti mimo OPEC, kdo bude muset racionálně přehodnotit svou produkci a přizpůsobit ji nabídce na trhu,“ uvedl ministr na konferenci Gulf Intelligence v Abú Dhabí.

Sledujte ropu Brent, WTI a další komodity realtime na Roklen24

Po slovech ministra se kontrakt na americkou lehkou ropu WTI podíval na trhu NYMEX v New Yorku pod 45,00 USD/barel až na 44,21 dolaru. Včera uzavřel na nejnižší hodnotě od dubna roku 2009. Zobchodované objemy na futures odpovídají zhruba dvojnásobku 100denního klouzavého průměru.

Zásahy OPEC při výrazném propadu tržní ceny ropy byly doposud zvykem. „OPEC nemůže být garantem určité ceny, to není jediným cílem OPEC,“ vzkazuje jasně ministr. Zároveň říká, že OPEC nejedná neracionálně a to, aby trh došel k nějaké nové rovnovážné ceně, si vyžádá čas.

Saúdové: OPEC těžbu nesníží ani při ropě za 20 dolarů

OPEC: Těžbu ropy nesnížíme

Goldman Sachs v tomto týdnu ve své nové předpovědi uvedla, že ceny ropy pod 40 dolarů za barel znamenají neudržitelnost pro americkou těžbu. To se začíná projevovat už na nynějších cenách. Vládní průzkum hovoří o tom, že těžaři utlumili investice a růst produkce v únoru klesne (prozatím) na dno za poslední devět měsíců. Stále jde ale „pouze“ o zvolňování nárůstu těžby. Podle výhledu Standard Chartered by americká produkce ropy mohla začít v celkovém čísle klesat od poloviny roku 2015. „Míra poklesu přitom bude ve třetím čtvrtletí roku tvrdá, pokud přetrvají současné tržní ceny ropy,“ předpovídají analytici.

Tržní cena ropy ale pochopitelně nevytváří tlak pouze na Spojené státy a jejich těžbu. Podle odhadu vícero analytiků by Rusko, Venezuela nebo Nigérie potřebovaly cenu ropy kolem 100 dolarů za barel, aby dostala jejich rozpočty ze schodku. Analytici ING očekávají další oslabování ruského rublu, které naváže na mixem ropy i sankcí zhoršený rating země, který podle nich přijde.

Ropa u 6letých minim. Týden přinese zhoršení výhledů?

GS: Rozmach americké těžby ropy zastaví půlrok u 40 dolarů

Newsletter