Ropní býci si užívají. Čistkami saúdský princ ukazuje svou sílu

Ropa evidovala slušné zisky v době, kdy se trh snažil spočítat možná rizika ohrožující nabídku poté, co v Saúdské Arábii proběhlo víkendové zatýkání. Když k tomu přičteme fakt, že Spojené státy minulý měsíc po přerušení dodávek v severním Iráku přitvrdily svůj postoj vůči Íránu, dostáváme se do dokonalého prostředí pro ropné býky. 

Skutečné přerušení dodávek v tomto období přitom ve skutečnosti představovalo jen pár set tisíc barelů, nemůže tedy odůvodnit rostoucí křivku ropy, která naznačuje budoucí nedostatek. Kombinace přerušených dodávek, silného růstu poptávky, poklesu globálních zásob a rostoucích geopolitických rizik tak ve výsledku vedla k prudkému nárůstu investiční poptávky. Vzhledem k omezení likvidity dále po křivce se bude spekulativní poptávka omezovat na její přední část, čímž vzniká potenciální falešný dojem, že na trhu je větší nedostatek, než tomu ve skutečnosti je. 

Ve světě toužícím po výnosech vedl nedávný vývoj k nárůstu investiční poptávky, protože investoři se snaží využít pozitivního vývoje výnosů ropy spojovaného s blížící se expirací ropných futures. Rostoucí geopolitická rizika vytvořila dokonalé prostředí pro ropné býky, kteří vytlačují potenciální prodávající krátkých pozic. V týdnu ukončeném k 31. říjnu, tedy před posledním zvýšením, už hedgeové fondy vlastnily rekordních 530 milionů barelů Brentu, celkové zásoby zahrnující i WTI pak dosáhly 840 milionů barelů.

Ropa Brent se obchoduje relativně stabilně poté, co včera dosáhla dvouletého maxima. Dlouhé čisté pozice od minulého úterý dále rostly a vytváří tak značné riziko poklesu, které se může projevit ve chvíli, kdy se obavy týkající se vývoje v Saúdské Arábii rozplynou. S každým novým maximem je riziko stále napjatější – nejen pro ropu, ale i pro jiné produkty.

Více o vývoji ropy v souvislosti s napětím v Saúdské Arábii uvedl ve svém pondělním komentáři kolega z francouzské Saxo Bank Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži:

 „Ceny ropy vyskočily na dvouleté maximum, protože obchodníci přidali rizikovou prémii způsobenou protikorupčním tažením v Saúdské Arábii. Skutečnou otázkou však budou spíše nízké ceny ropy než vysoké. Koneckonců, k čistce dochází v kritické chvíli, kdy saúdské království čelí ekonomickým problémům vyvolaným poklesem cen ropy po roce 2014. Podle údajů Světové banky v posledních letech výrazně poklesl HDP země, a to z 756,4 mld. USD v roce 2014 na 646,4 mld. USD v roce 2016.“

Pravdou je, že není pravděpodobné, že by politické dění mělo negativní dopad na saúdský Národní transformační program zaměřený na snížení závislosti země na cenách ropy a diverzifikaci průmyslu. Naopak by to mohlo program reforem spíše urychlit, protože by to znamenalo, že princ Muhammad bin Salmán, považovaný za liberála nakloněného otevřenému obchodu, posílí svou pozici. Čistky jsou způsob, kterým se korunní princ snaží ukázat svou sílu.

Je tedy zatím příliš brzy na to, abychom plně pochopili konkrétní politické důsledky nedávných událostí, ale i přes odklon od rizika, který se projevil v globálních aktivech, to zřejmě zahraniční investory od Saúdské Arábie nijak výrazně neodradí. Ve skutečnosti hlavní akciový index Tadawul mírně vzrostl. Myslím tedy, že tato čistka bude mít nulový dopad, pokud jde o příliv přímých zahraničních investic a nadcházející 5% veřejnou nabídku akcií Saudi Aramco.

Autorem je Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Newsletter