Ropný boom je tu. Investujte, a to na všech frontách

Ceny ropy po včerejší houpačce opět rostou. Jaký bude trend letošního roku? Připravte se na ještě vyšší čísla, a to na všech frontách, předpovídá společnost BlackRock.

Černá komodita si od konce listopadu 2016, kdy byla uzavřena dohoda skupiny OPEC o zmrazení těžby, připisuje bezmála 11 %. Podle analytiků BlackRock zasadila tato událost na ropný trh pevné základy, od kterých by se do budoucna měly ceny odrazit směrem vzhůru, a to i přes všechen skepticismus ohledně dodržování úmluvy členů i nečlenů ropného kartelu.

„Ropa by se během roku 2017 měla obchodovat v pásmu 50 až 65 dolarů za barel,“ přepisuje server Business Insider slova analytiků. „Vše bude záležet na tom, jak rychle se světový trh přesune ze stavu přesycení do deficitu. Podle našich odhadů by se tak mělo stát už během prvních šesti měsíců roku, z čehož budou profitovat i další aktiva na ropu navázaná.“

Na co vsadit v rámci ropy?

Společnost Black Rock spatřuje největší beneficienty vyšších cen v oblasti Severní Ameriky. Konkrétně by se mělo jednat o nízkonákladové producenty zaměřující se na pevninskou těžbu.

„Tyto společnosti jsou v krátkém období schopny mnohem rychleji reagovat na dynamiku vývoje ropné poptávky a nabídky. Obdobně jsou na tom i samotné rafinérie,“ píše BlackRock. „Investoři by se však měli vyhnout velkým těžařům, jejichž činnost je závislá především na nákladné pobřežní těžbě.“

Vývoj ropy za posledních více jak 150 let

O něco menší příležitostí jsou pak vysokovýnosové dluhopisy ropných těžařů. Proč? V jejich případě byla obnova zájmu pozorována mnohem dříve než v případě akcií. Dohoda OPEC je tak podle analytiků už součástí aktuálních cen.

Pokud se tak výše zmiňovaná predikce splní a ropa dosáhne 65 dolarů, nejvýraznější boom by měl být pozorovaný u kanadských energetických akcií, které dohromady tvoří zhruba pětinu kapitalizace tamního trhu. Obdobně by měl posílit i kanadský dolar.

Ropa za 80 dolarů? Ano i ne

Na co vsadit mimo ropu?

Důležitost ropy jakožto makroekonomické proměnné je nepochybná. Může způsobit jak růst aktiv mimo ropný sektor, tak rovněž i jejich pokles, přičemž v současnosti je řeč primárně o první možnosti.

Ropné šílenství. Blíže k deficitu a probuzení amerických zombií?

Z toho by měly profitovat následné druhy aktiv:

  • Americké cyklické akcie profitující z expanze ropné poptávky, která reflektuje pokračující cyklus hospodářského růstu.
  • Americké proti-inflační dluhopisy, které by měly získat na popularitě v době, kdy investoři upraví svá inflační očekávání v návaznosti na to, zda se ceny ropy stabilizují, či dále porostou.
  • Dluhopisy komoditních exportérů z rozvojových trhů, kteří budou díky vyšším cenám rozšiřovat své investice.

Suma sumárum, ropa má prostor pro další růst otevřený, což platí jak pro aktiva na ní navázaná, tak i pro vybraná nenavázaná.

(Ne)dohoda OPEC: Irák už plánuje podvádět

Newsletter