Ropu uvidíme u 40 dolarů, varuje Írán k rozkolu v OPEC

Ropa Brent i WTI přišly o své včerejší zisky po slovech z Íránu o tom, že pokud se OPEC nadále nebude schopen dohodnout na jednotném postupu, ceny komodity propadnou až ke 40 dolarům za barel. Futures v Londýně ukazují více než 1,5% pokles. Lednový kontrakt na ropu WTI na burze NYMEX klesá o dolar či 1,6 % pod 63 USD/b.

„Cena ropy padne až ke 40 dolarům, pokud bude cenová válka v divizích OPEC pokračovat,“ uvedl oficiální činitel Íránu pro Bloomberg. Nové mimořádné zasedání ropného kartelu má přijít v prvním čtvrtletí příštího roku, pokud propad cen ropy bude pokračovat. Zatím se tak děje. Listopadové zasedání OPEC žádný zásah nepřineslo. OPEC je rozpolcen jednak hlídáním tržních podílů jednotlivých členů kartelu, zejména u Saúdské Arábie a jejích kroků, na druhé straně rizikem vyklízení trhu vůči severoamerické těžbě.

Gartman: OPEC už není životaschopný projekt

Listopad přinesl další nadprodukci kartelu a Saúdská Arábie a Irák v prosinci rozšířily diskont ceny pro své asijské zákazníky. „OPEC vypadá jak rozhádaná rodina, na současných cenách ropy žádný ústup americké produkce nepřichází. To vše přispívá k dalšímu poklesu cen ropy,“ uvedl stratég CMC v Sydney Michael McCarthy pro Bloomberg.

OPEC i v listopadu těžil nad kvótou

Ddle Mohammada Sadegh Memariana z íránského ministerstva pro ropu trh po listopadovém zasedání OPEC zůstal pod úrovní své rovnováhy. Sám Írán, jakmile se zbaví hospodářských sankcí na svůj jaderný program, chce zvýšit produkci ropy na 4,8 milionů barelů ropy denně. Írán a Venezuela, země patřící k finančně slabším, budou v rámci OPEC vyvíjet tlak na nějakou dohodu, která by tržní ceny ropy zvýšila.

Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Newsletter