Rosenberg: Jít proti energiím znamená sázku na recesi

Po pádu cen ropy se akcie energetického sektoru zdají být tou poslední žádanou investicí. Avšak známý stratég naznačuje, že by se naopak mohlo jednat o investiční tip roku 2015. Historický vývoj energetického sektoru v rámci indexu S&P 500 ukazuje, že energetické akcie ještě nikdy, mimo prostředí recese, neklesaly ve dvou po sobě jdoucích letech, řekl CNBC David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff & Associates. „Pokud opravdu očekáváte v nadcházejícím roce pokles v energetickém sektoru, mějte na paměti, že implicitně sázíte na americkou nebo globální recesi,“ napsal Rosenberg.

Když mají energetické akcie špatný rok, mimo kontext globální recese, obvykle následuje v dalším roce 15procentní růst, řekl. Energetické společnosti v indexu S&P 500 oslabily v roce 2014 v průměru o 10 procent při 50procentním poklesu cen ropy v průběhu posledních šesti měsíců.

Správné načasování

Rosenberg však varuje, že by investoři měli pár měsíců počkat. „Nemyslím si, že je třeba zaujmout pozice právě teď, protože cena ropy má stále potenciál poklesu. V určitém okamžiku letošního roku se ovšem naskytne velmi atraktivní příležitost,“ řekl Rosenberg v rozhovoru pro CNBC. Podle něj by již druhé čtvrtletí mohlo poskytnout mnohem přesvědčivější obraz.

Jeho nákupní seznam bude prý obsahovat nízkonákladové producenty ropy a zemního plynu se silnými rozvahami, kteří mohou tuto bouři přečkat snadněji. Jedná se o kanadské Pine Cliff Energy, Arc Resources, Kelt Exploration, Suncor a Canadian Natural Resources.

Ceny ropy se stále nachází na šikmé ploše, na pozadí slabé globální poptávky a silného růstu nabídky. Cena surové ropy Brent dnes klesá pod 51 dolarů za barel, pohybuje se stále u 5,5letých minim. Analytici očekávají, že ceny budou ze současných úrovní dále klesat vlivem řady faktorů, včetně nárůstu dodávek vývozu ropy ze Spojených států a rekordní úrovně produkce v Iráku a Rusku.

Rosenberg předpovídá, že ceny ropy v příštích měsících klesnou přibližně k 40 dolarům před usazováním v rozmezí 50 – 70 dolarů v příštím roce.

Audrey Goh, akciová specialistka Standard Chartered také řekla, že by se nedivila, kdyby ropné akcie v tomto roce o několik bodů poskočily. „Očekávání pro energetické akcie jsou nízko, jsou výrazně přeprodány. Vzhledem k míře snížení (očekávaných) zisků, tj. o více než 20 procent, by ropné tituly mohly případnému dalšímu krátkodobému poklesu cen ropy odolat, „řekla analytička. Dodala přitom, že dává přednost větším společnostem angažujícím se v oblasti průzkumu, výroby a distribuce ropy a zemního plynu, s relativně silnými rozvahami.

Mějte se ale na pozoru!

Ne všichni jsou ale přesvědčeni, že se historie bude opakovat i v letošním roce. „Nezajímám se o čísla nebo technické parametry. Sleduji reálnou ekonomiku a to, jak se chová,“ řekl Uwe Parpart, generální ředitel a vedoucí výzkumu v Reorient Financial Markets. „Samozřejmě, pokud se ceny ropy obnoví, pak budou energetické akcie v pořádku, ale je tu velmi velké ‘pokud‘. Nevidím žádný bezprostřední důvod, proč by se ceny ropy měly vracet tam, kde byly loni na podzim, tedy v rozmezí 90 – 100 dolarů,“ řekl s odkazem na pomalý růst globální ekonomiky a pokračující přebytek nabídky na trhu s ropou. „Ceny ropy by musely dosáhnout 75- 80 dolarů, než se znovu zaměřím na energetický sektor,“ dodal. Zatím však nevidí jako reálné, že by ceny v letošním roce měly mířit zpět do těchto úrovní, a je skeptický i k tomu, že se na tyto úrovně dostanou v roce přespříštím.

Newsletter