Roste optimismus v průmyslu, ale i účet za benzín a naftu

Důvěra v českou ekonomiku sice v květnu zaostala za několikaletými maximy z přelomu roku, avšak udržuje si solidní úroveň. Efekt mírného růstu optimismu v průmyslu a službách je tlumen mírným poklesem optimismu mezi spotřebiteli. Celková důvěra si tak nepatrně polepšuje. Na straně spotřebitelů se ale zásadně promítá růst cen pohonných hmot, které se na své několikaleté minimum propadly začátkem února a od té doby víceméně rostou.

Zhruba od té samé doby vykazuje spotřebitelská důvěra klesající, resp. nerostoucí trend. Spotřebitelé lehce negativně hodnotí fakt, že kvůli zdražení, byť mírnému, pohonných hmot jim nezbývá takový objem prostředků na další výdaje jako na přelomu roku. Navíc nastalý trend zjevně protahují do budoucna a domnívají se, že růst cen pohonných hmot bude trvalejšího rázu.

Celková důvěra v domácí ekonomiku, jak ukázala dnes vydaná čísla, se v květnu mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) oproti dubnu mírně vzrostl o 0,4 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,8 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve vybraných odvětvích služeb, v průmyslu se zvýšila mírně, ve stavebnictví se nezměnila a v obchodě se mírně snížila. Indikátor důvěry spotřebitelů se mírně snížil o 0,7 bodu. Ve srovnání s hodnotami v květnu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

V českém průmyslu budí optimistické nálady oživení v eurozóně, která je naším hlavním obchodním partnerem, a obecná dobrá kondice české ekonomiky.  To samé platí pro sektor služeb. Ve stavebnictví plyne růst důvěry v budoucnost z pomalu, ale jisté lepšícího se stavu tohoto segmentu. Ten plyne z nárůstu objemu vládních výdajů na infrastrukturní projekty a z efektu levných úrokových sazeb a dostupných hypotečních úvěrů, které stimulují bytovou výstavbu.

Newsletter