Roste ropa a před zvýšením sazeb Fedu i americké akcie

Růst cen ropy a očekávání růstu sazeb Fedu. Dva faktory, které doprovodily dnešní růst hlavních amerických akciových indexů. Tahounem byly energetické společnosti. Ropa Brent sílí o 1,3 a WTI o 2,1 % a oba kontrakty takřka vyrovnávají cenu u 38,5 dolaru za barel.

Pozornost trhu se soustředí na americkou centrální banku Fed, od které se ve středu očekává první zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Širší index S&P 500 připsal 1,1 procenta, úzký index blue chips DJIA a technologický Nasdaq zpevnily po 0,9 procenta.

Výrazně posilovaly například akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil a jejího konkurenta Chevron. Světové ceny ropy dnes rostly poté, co se v pondělí propadly do blízkosti jedenáctiletých minim. Dnes byl růst tažen spíše technickými faktory, realizací zisků spekulantů na pokles komodity.

 

OPEC jde o podíl na trhu, Rusko zvyšuje těžbu, s trhem ale nejspíš zamává Írán. Moody’s prudce srazila výhled pro ropu. Tak proč dnes ceny rostou?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 15. prosinec 2015

 

Předpokladem analytiků dle Bloomberg i Reuters je to, že Fed ve středu zvýší svou základní úrokovou sazbu na 0,25 až 0,50 procenta z nynějšího rekordního minima nula až 0,25 procenta. „Byl by to šok, kdyby Fed sazby nezměnil,“ vystihl naladění trhu analytik Scott Brown z Raymond James.

Průzkum samotného Fedu ukázal, že Wall Street očekává růst sazeb Fedu v tomto týdnu a až třikrát během roku 2016. Průzkum ale také ukázal 22,9% pravděpodobnost recese americké ekonomiky v průběhu (obecně řečeno) příštího roku, což je nejvýraznější očekávání tímto směrem od roku 2012.

Komentáře některých analytiků se soustředí na skutečnost, že je nelehké hladce zvedat sazby z nuly, aniž by centrální banka musela situaci korigovat, včetně opětovného uvolnění měnových podmínek. Jim Bianco pro CNBC připomíná rok 2006 a Japonsko a rok 2010 a ECB, zvýšení sazeb následované snížením. Průzkum ale růstu sazeb připisuje takřka nulový dopad na celkovou ekonomiku (-0,2 bodu na škále od minus po plus 5 bodů).

Doplňme z průzkumu výhled pro akcie a dluhopisy: S&P 500 na konci roku na 2140 bodech, tedy o necelých 6 procent nad současností. Výnos 10letého dluhopisu ve stejné době na 2,67 procenta.

Newsletter