Rostoucí nároky na energie nás budou stát 48 bilionů dolarů za 20 let. Bez investic zdraží ropa

(Rozšířeno 9:19) Pokrytí rostoucí poptávky po energii a nahrazení stárnoucích zdrojů bude potřeba investovat v energetickém sektoru do roku 2035 více než 48 bilionů USD. Případný výpadek investic do těžby na Blízkém východě by mohl způsoby nárůst ceny ropy až o 15 dolarů, vyplývá ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Z celkové částky bude dle IEA potřeba zhruba 40 bilionů investovat do dodávek energie a zbývajících osm bilionů do zlepšení energetické účinnosti. V současnosti se roční investice do dodávek energie pohybují kolem 1,6 bilionu USD. K uspokojení výhledu bude potřeba tyto investice v příštích dekádách zvyšovat až na dva biliony USD. Roční výdaje na zlepšení energetické účinnosti, měřeno v poměru k roku 2012, je potřeba zvyšovat ze současných 130 miliard USD až na více než 550 miliard USD.

Vysoké investice budou potřebné na Blízkém východě, protože růst těžby v zemích mimo ropný kartel OPEC, jako těžba z ropných břidlic v USA, začne někdy kolem 2025 zpomalovat. IEA se však obává, zda růst investic v regionu nebude dostatečně vysoký.

„Vyhlídky pro včasné zvýšení investic do ropy na Blízkém východě jsou nejisté: jsou zde konkurenční vládní priority výdajů, stejně jako politické, bezpečností a logistické překážky, které by mohly omezit produkci,“ uvádí se ve zprávě. Pokud se těžba nezvýší o tolik, kolik bude potřeba, porostou ceny ropy. Cena severomořské ropy Brent se nyní pohybuje kolem 109 dolarů za barel. Na svém vrcholu byla v roce 2012, kdy činila 128 dolarů za barel.

Agentura však rovněž varovala Evropu, že nedostatek investic do jejího energetického sektoru by mohl ohrozit spolehlivost dodávek elektřiny. Evropa by měla do své elektrárenské soustavy do roku 2035 investovat dva biliony dolarů, jinak bude ohrožena spolehlivost dodávek elektřiny v regionu, napsala agentura Reuters.

IEA odhadla, že z celkových investic do energetických dodávek bude potřeba 23 bilionů USD investovat do těžby a přepravy fosilních paliv a rafinace ropy. Téměř deset bilionů bude potřebných pro výrobu nízkoemisní elektřiny, tedy hlavně do obnovitelných zdrojů energie a jaderné energie. Dalších sedm bilionů bude potřeba vložit do přenosové soustavy a distribuce. Více než polovina z celkových investic do dodávek bude potřeba na udržení produkce na současné úrovni, tedy na vyrovnání poklesu těžby ze starých polí s ropou a plynem a nahrazení elektráren, kterým skončí životnost, shrnuje čtk ze zprávy IEA.

Investice do obnovitelných zdrojů energie loni činily 250 miliard USD. Klesly tak ze svého vrcholu v roce 2011, kdy dosáhly 300 miliard USD. Investice do těžby a přepravy fosilních paliv, rafinace ropy a stavby elektráren na fosilní paliva činily loni 1,1 bilionu USD, uvádí zpráva.

Newsletter