Rostoucí sazby vyvíjí tlak na výprodej rizika. Koruna na výhled vyšších úroků nereaguje

Zdroj: Depositphotos

Tržní sazby dále rostou od Ameriky přes Evropu až po Austrálii a Japonsko. Americký dvouletý dluhopis dnes přidává 15 bodů. Objevují se sázky na to, že Fed ve středu zvýší sazby o 75 bodů. Poslední call přišel od britské Barclays. Rostou i delší splatnosti. Nominál desetiletého bondu o cca 8 bodů, reál (10Y TIPS) o téměř 10 bodů, což ho posouvá směrem k 0,5 %.

Takové prostředí posiluje tlak na výprodej rizika. Asijské akcie klesly, padají i evropské, stejně tak i futures amerických. Výprodej vidíme i na komoditách, od zlata po ropu. Působí i silnější dolar, který se posunul pod 1,0500 EURUSD. I přes vyšší sazby zatím zisky dále nerozšiřuje. Riziko silnější americké měny ale trvá.

Výprodej panuje i u procyklických měn a měn regionu. Koruna se obchoduje nad 24,70 za euro. Komentář guvernéra Rusnoka o potřebě dalšího razantního zvýšení sazeb v červnu nechává kurz v klidu. Tržní sazby na měsíčním horizontu zaceňují zvýšení o cca 90 bodů. Očekáváme, že ČNB na konci června zvýší úroky minimálně o jeden procentní bod. Kurz koruny ale evidentně jede tržní náladu, nikoliv výhled vyšších sazeb, a to už od pátku.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČNB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter