Royal Bank of Scotland šokovala ziskem, akcionáři však příliš důvodů k radosti nemají

Royal bank of Scotland šokovala svými provozními výsledky za 2. čtvrtletí – provozní zisk ve výši 1,3 mld. liber překvapil analytiky, kteří čekali, že banka zveřejní mírnou ztrátu. RBS ve stejném čtvrtletí loňského roku reportovala zisk 174 miliony liber. To udělá radost nejen akcionářům, ale i britské vládě, která banku z 81 % vlastní – tedy poté, co jí musela po finanční krizi pomoci částkou 45 miliard liber.

Za celé pololetí činí zisk banky 2,601 mld. liber, což je dvojnásobek toho co za pololetí loňského roku. Za tak překvapivým číslem stojí především zlepšující se situace na trhu s úvěry a v souvislosti s tím snížení ztráty z poklesu hodnoty špatných úvěrů. Tato ztráta se snížila na 269 mil. liber oproti 1,1 mld. liber ve stejném čtvrtletí loňského roku. Analytici očekávali ztrátu 500 mil. liber. Bance se zároveň podařilo snížit celkové náklady o 8 % (navzdory zvýšeným nákladům na restrukturalizaci – 514 mil. liber oproti 271 mil. liber v 1. pololetí předchozího roku) a zvýšit čistou úrokovou marži o 20 procentních bodů na 2,17 %. Nárůst zisku také pomohl zlepšit ukazatel kapitálové přiměřenosti jádrového kapitálu Tier 1 z 8,6 % na konci 2013 na současných 10,1 %.

Banka byla podle svého vyjádření nucena zveřejnit základní provozní údaje již o týden dřív, jelikož jsou tak zásadně výš nad očekáváním trhu. Kompletní výsledky zveřejní dle plánu 1.srpna. Akcie v Londýně v úvodu obchodování poskočily o 10 %, aktuálně jsou o necelých 14 % výše.

Šéf banky Ross McEwan ovšem varoval, že RBS ještě čeká hrbolatá cesta. Banka řeší několik právních sporů, na jejichž kompenzaci navýšila v 2. čtvrtletí rezervu o 250 milionů liber. Jedná se především o kauzu prodeje pojištění proti platební neschopnosti a úrokových swapů během finanční krize. V květnu se objevila informace, že kompenzace klientů, kteří byly nákupem těchto produktů poškozeni, může dosáhnout celkem až 5 miliard liber. Na začátku roku banka náklady na vypořádání svých soudních sporů odhadla na 3,1 mld. liber. V červnu také banka čelila ostré kritice akcionářů za výplatu příliš vysokých bonusů managementu – ten si vyplatil za poslední čtyři roky celkem 3,4 mld. liber.

Newsletter