Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Rozbité vázy, zničená plátna. Trh s uměním zažil nejhlubší pád od krize

Umělecká díla a starožitnosti zažily nejhorší rok od poslední krize. Oproti předchozímu roku se v tom minulém globální prodeje umění propadly o 11 % na 56,6 miliardy amerických dolarů. Vyplývá to ze zprávy UBS Group AC a Art Basel.

Vývoj tržeb v sektoru umění do jisté míry kopíruje trendy hospodářských cyklů, což lze vidět na následujícím grafu.

Největší propad sledovaného trhu byl zaznamenán v roce 2009, kdy se svět vzpamatovával z následků světové finanční krize. Značný pád je patrný i v roce 2012, kdy se především řada evropských zemí dostala do recese. Naopak maxima trh s uměním dosáhl v roce 2014, kdy se tržby vyhouply na 68,2 miliardy dolarů. Pokles prodejů v minulém roce pak souvisí zejména s ekonomickou a politickou nejistotou, která zasáhla zejména aukční prodeje.

„Pro trh s uměním to byl celkem náročný rok,“ řekla v rozhovoru pro Bloomberg Clare McAndrewová, zakladatelka Arts Economics „Je to trh tažený nabídkou a prodejci se zkrátka drží zpátky.“ Kvůli těmto okolnostem, jakož i kvůli geopolitickým nejistotám, zůstává McAndrewová spíše u pesimističtějších vyhlídek pro rok 2017.

Petr Václavek (Artstaq): Vytváříme úplně nový trh s uměním

Co se týče prodejních míst, 57 % hodnoty prodejů obstaraly galerie a dealeři s uměním, jejichž tržby oproti předchozímu roku vzrostly o 3 % na 32,5 miliardy dolarů. Veletrhy umění vygenerovaly tržby 13,3 miliardy dolarů, což je 5 % více než v roce 2015. Online prodeje vzrostly o 4 % na 4,9 miliardy dolarů.

Stoupaly také prodeje „starých mistrů“, kam patří i řada čínských malířů. Naopak, propadly se aukční prodeje, a to o 26 % oproti roku 2015 na 22,1 miliardy dolarů. Prodeje uměleckých děl s hodnotou přesahujících milion dolarů se propadly o 34 %, s cenou nad 10 milionů dolarů pak o 53 %.

Globální trh s uměním loni po letech růstu klesl

Dominantní oblastí trhu umění stále zůstávají Spojené státy, přičemž zdejší prodeje představovaly 40 % hodnoty globálních tržeb. Druhým největším trhem je Velká Británie s 21 %, které šlape na paty Čína s 20 %.

Newsletter