Rozvoj e-mobility v ČR: Co ho zbrzdilo a co je v plánu?

Jiří Nykodým, zdroj: VOLTDRIVE

V rámci události Týden inovací ČR, během níž byly diskutovány přelomové technologie, naše redakce natočila videorozhovor s Jiřím Nykodýmem, výkonným ředitelem společnosti VOLTDRIVE, předním českým výrobcem nabíjecích stanic a dodavatelem aktivních i pasivních prvků pro budování sítí a elektromobilitu. VOLTDRIVE navazuje na výrazné postavení českých značek v oblasti automobilového průmyslu. Jejich nabíjecí stanice splňují nejvyšší standardy, ať už jde o bezpečnost, odolnost nebo technické parametry.

Jakým největším překážkám musela společnost během jejího dvanáctiletého fungování čelit a co Jiří Nykodým považuje za rozhodující moment v oblasti rozvoje elektromobility v České republice? Jakým směrem se bude společnost VOLTDRIVE vyvíjet do budoucna? Dozvíte se ve video rozhovoru.

Zdroj: Roklen, VOLTDRIVE

00:07  Jak vznikla a čím se zabývá společnost VOLTDRIVE?

VOLTDRIVE je nejstarší společnost v České republice, která se cíleně zaměřila na oblast nabíjecí infrastruktury pro elektrická auta. Prošli jsme si celým tím obdobím, kdy neexistovala žádná standardizace, až po dnešní stav, kdy se elektromobilita už skutečně začíná rozvíjet.

00:36  Jakým největším překážkám jste museli čelit?

Rozvoj byznysu v oblasti elektromobility byl u nás řízen několika trendy. Jednak jsme poměrně dost zaostalí za rychleji se rozvíjející západní části Evropy. Ale co nás brzdilo po značně dlouhou dobu, bylo, dokud si to Škodovka „nevzala za své“. Dokud Škodovka nepochopila, resp. nebylo jí vysvětleno ze strany mateřského koncernu, že elektromobilita je ten směr, který mají rozvíjet. V tento okamžik se věci začaly otáčet a z jakéhosi brždění trhu Škodovka přešla do tlačení trhu s elektromobilitou dopředu. To byl asi nejvíce rozhodující moment.

Pokud se týká dalších vlivů na rozvoj elektromobility, tak velmi výrazné bylo zpomalení způsobené covidem, kdy najednou všichni začali „brzdit“ investice, které měli předtím naplánované.

01:57  Co plánujete v oblasti e-mobility do budoucna?

Obecně se snažíme přicházet na trh s něčím, po čem si myslíme, že je poptávka. Nebo, co slyšíme od našich zákazníků a partnerů jako ty směry, které jsou pro ně zajímavé.
V poslední době se jedná o rozvíjející se segment nových domů a parkovacích garáží
v těchto domech.

Společnost VOLTDRIVE byla založena v roce 2010 v Prostějově, kde je výrobní závod a technologické centrum. Za značkou VOLTDRIVE stojí od začátku zkušený tým odborníků a vývojářů, kteří v oblasti elektromobility integrovali svoje zkušenosti z oblastí ICT, telekomunikací a energetiky. Díky tomu se značka stala průkopníkem elektromobility, což potvrzují reference těch nejvýznamnějších firem na českém energetickém trhu. Společnost rovněž nabízí komplexní technologii a odborné know-how v oblasti nabíjecí infrastruktury pro municipality i komerční organizace.

Zdroj: Roklen, VOLTDRIVE

Newsletter