Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Rozvoji velkoměst vládne Asie. Kdo jsou „Asian Anchors“?

V roce 1950 žilo ve městech asi jen 30 procent světové populace. Předpovědi k roku 2050 hovoří o tom, že až 70 procent obyvatel bude žít ve městech, která pojmou až několik desítek milionů lidí. Urbanizace je motorem ekonomiky moderní doby. Asi 60 procent světového HDP je vyrobeno v 600 největších městech světa.

Podle analýzy Brookings Institute pro server Visual Capitalist existuje sedm základních typů světových velkoměst. Nejvýznamnější ve světě obchodu jsou dvě skupiny. První z nich jsou „Global Giants“, tedy světový obři jako je Tokio či New York. Druhým typem, velice rychle se rozvíjejícím, jsou tzv. Asian Anchors. Do této kategorie kategorii patří například Soul nebo Hongkong, centra finančnictví a největších světových konglomerátů.

Největší rozmach mezi velkoměsty zažívají právě asijská velkoměsta, a to zejména díky zájmu investorů a dobré vybavenosti infrastruktury. Podle analýzy Brookings mají tato města největší přísun přímých zahraničních investic na světě. Asie je jednoduše místo, kde chtějí investovat všichni.

Courtesy of: Visual Capitalist

 

Newsletter