Ruská ekonomika klesá, propadly investice i výroba

Listopad přinesl první pokles ruské ekonomiky od října roku 2009. Říjnový meziroční růst o 0,5 % střídá listopadový pokles také o 0,5 %. Za měsíc, který byl hororový pro ruský rubl, propadly investice i výroba. Data, která jsou za ruskou ekonomiku publikována měsíčně, zveřejnilo ministerstvo hospodářství.

Ruská ekonomika čelí první recesi od roku 2009 pod tlakem propadu cen ropy a sankcí, uvalených západními zeměmi za kroky na Ukrajině. Dění na rublu se dosud nejvýrazněji přiblížilo finanční krizi roku 1998. Ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že s cenami ropy pod 60 dolary za barel čeká pokles ruské ekonomiky v příštím roce o zhruba 4 procenta.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

„Na ztrátě růstu HDP se nejvíce podepsal propad ve výrobě,“ uvedlo ministerstvo hospodářství v prohlášení. Negativní vývoj dle něj pokračoval ve stavebnictví. Velkoobchodě i zemědělství.

Prosincová data ruského předstihového ukazatele podmínek ve výrobě (PMI index dle HSBC) ukázala na pokles k hodnotě 48,9 bodu, nejníže od května a proti 51,7 bodu v listopadu. Právě 50bodová hranice indexu odděluje expanzi v odvětví od útlumu.

„Dodavatelé spotřebního zboží přestali těžit z růstu maloobchodních tržeb. Substituce importu bude ve spojení s oslabováním rublu problematická,“ uvádí Alexandr Morozov, hlavní ekonom HSBC pro Rusko.

Ruský rubl je letos druhou nejhůře se vyvíjející měnou mezi 170 měnami, sledovanými Bloomberg. Tou první je ukrajinská hřivna.

Rusko čeká výraznou recesi a propad vývozu ropy a plynu

Ruský rubl se dnes ráno propadl k dolaru i k euru zhruba o šest procent. Po výrazném oživení z minulého týdne, taženém kroky centrální banky a ministerstva financí, rubl dle analytiků sráží pokles aktivity ruských vývozců, kteří omezili směnu devizových příjmů z vývozu do rublu, protože už v ruské měně mají dostatek zdrojů k pokrytí daňových plateb. K dolaru rubl obchoduje u 57 rublů za dolar, k euru kolem 70 rublů za euro. Vedle kroků centrální banky a ruského MF rubl v předchozím týdnu podporovala právě aktivita vývozců kvůli daním a měna se dostala až na 52 rublů za dolar.

Před koncem minulého týdne se ruský ministr financí Siluanov pustil do silného prohlášení, že „období nestability na ruských finančních trzích skončilo a pokud nynější stav přetrvá, mohla by centrální banka snížit hlavní úrokovou sazbu“.

Ruský minfin: Nestabilita končí, sazby mohou klesnout

Ruské devizové rezervy včetně zlata klesly pod objem 400 miliard dolarů, poprvé od srpna roku 2009. Na začátku roku dosahovaly objemu přes 510 miliard dolarů. 

Velké pozdvižení kolem celkem malého čínsko-ruského swapu

Čína nabízí „velkému bratrovi“ podporu rublu, ten sílí

V bilanci celého roku 2014 ruská vláda stále oficiálně čeká růst a to o 0,5 procenta. Loni to bylo +1,5 procenta, předloni +3,4 procenta. Ekonomové dle konsensu Reuters i Bloomberg ale očekávají již v letošním posledním čtvrtletí posun ruské ekonomiky k poklesu. 

Newsletter