Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Ruská ekonomika podle vlády klesne letos o tři procenta

Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním roce zmenší o 3 %, uvedl dnes ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Nová prognóza ministerstva vychází z ceny ropy na úrovni 50 dolarů za barel. Předchozí, prosincová předpověď počítala s poklesem ruské ekonomiky o 0,8 %. Předpověď Kremlu je optimističtější ve srovnání s očekáváním ekonomů, kteří letos dle konsensu v anketě Bloomberg předpovídají 4% propad a v následujícím roce pak návrat k chabému, 0,5% růstu ekonomiky. Mezinárodní ratingová agentura Moody’s v lednu uvedla, že ruský HDP by se letos mohl snížit až o 5,5 %. 

„Znamená to pokles HDP, a to docela podstatný, asi o tři procenta,“ řekl Uljukajev o důsledcích poklesu cen ropy na světových trzích. Průmyslová výroba se má zmenšit o 1,6 %, namísto o 1,1 %v předchozí prognóze. Naopak zvětšit se má – z původně odhadovaných 90 na 115 miliard dolarů – odtok kapitálu z Ruska. Pro srovnání, v uplynulém roce se odliv kapitálu z Ruska podle údajů tamní centrální banky téměř ztrojnásobil na rekordních 151 miliard dolarů a spotřebitelské ceny se zvýšily o 11,4 %.     

Nepoleví zřejmě ani inflace, která podle šéfa rezortu na konci tohoto roku pravděpodobně dosáhne 12 %. Loni se spotřebitelské ceny v Rusku zvýšily o 11,4 %. Jenom v lednu tohoto roku bude meziroční míra inflace zřejmě činit více než 13% místo předpokládaných 7,5 %.     

Hrozí pětině ruských bank bankrot?    

Ministerstvo rovněž předpovídá pokles reálných mezd o více než 9 % a reálných disponibilních příjmů obyvatelstva o 6 %. Důsledkem bude i pokles odbytu v maloobchodu o asi 8 %. Počítat lze i s jistým růstem nezaměstnanosti. Kapitálové investice, tehdy peníze, které firmy investují do budov, strojů a dalších stálých aktiv, se v tomto roce pravděpodobně sníží o 13 %, dodal také ministr.     

Ruské hospodářství stahují dolů západní sankce a ceny ropy. Hodnota rublu v loňském roce klesla o polovinu. Uljukajev nicméně připouští, že na problémy si Rusko zadělalo i samo tím, že neprovedlo strukturální ekonomické reformy. 

Ruská centrální banka sráží sazby a s nimi rubl

Ruská vláda na podporu ekonomiky vyčlení 2,34 bil. rublů

Newsletter