Ruská ekonomika spoléhá na imigranty. Spasí trh práce?

Příliv přistěhovalců do Ruska se v uplynulých dvou letech zvyšoval. Pro tamní trh práce to znamená úlevu. Proč? Kvůli poklesu pracující populace v příštích 15 letech se zaměstnaní imigranti stanou klíčovou součástí pracovního trhu a ekonomiky státu.

Stabilní příliv zahraničních pracovníků pokračuje i přes snižující se platy a nejhorší měnovou krizi od roku 1998. Ta snížila cenu práce pod úroveň jiných rozvojových ekonomik, jako je Čína nebo Brazílie. Přesto se Rusko v roce 2015 stalo po Německu druhou nejatraktivnější zemí pro migranty. Za poslední dva roky se číslo přistěhovalých pohybovalo ročně těsně pod hranicí deseti milionů, v roce 2016 pak vzrostlo meziročně o 18 procent.

„Když byly mzdy pro přistěhovalce atraktivní v letech 2015 až 2016, při růstu ekonomiky se dá očekávat další migrační vlna,“ uvedl analytik Sberbank Anton Stroutchenevski.

Ví Rusko něco, co my ne?

Úterní data z ruské ekonomiky ukázala překvapivý pokles březnové nezaměstnanosti na 5,4 procenta, což je meziměsíční propad o dvě desetiny procentního bodu a zároveň nejnižší hodnota v tomto roce. Mírným zklamáním byl růst platů jen o 1,5 procenta.

Podle rektora Vyšší školy ekonomické v Moskvě Jaroslava Kuzminova imigranti v současném Rusku tvoří pět až sedm procent pracovního trhu. Celková pracovní síla východní velmoci za rok 2016 čítala 76,6 milionu obyvatel, což je stejně jako v roce předchozím.

Vinou negativního demografického vývoje budou právě přistěhovalci naprosto klíčovou oporou trhu práce. Místní populace rychle stárne a v příštích patnácti letech se, podle bývalého ministra financí Alexeje Kudrina, trh práce zmenší o deset milionů Rusů.

Putin plní trezory zlatem. Co tím sleduje?

Vyjma post-sovětských republik byl největší příliv pracujících ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 z Číny, Severní Koreje, Vietnamu, Turecka a Srbska. Poptávka po pracovní síle se v regionu nadále zvyšuje.

„Musíme přestat vnímat lidský kapitál jako kyslík, tedy něco, čeho je vždy dostatek a nic nestojí,“ řekl Kuzminov. Od roku 2020 budeme čelit tvrdé konkurenci o migranty z asijských zemí. To se pro nás může stát velkou hrozbou,“ dodal.

Nejbohatší muž planety? Vladimír Putin

Newsletter