Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Ruská ekonomika spoléhá na imigranty. Spasí trh práce?

Příliv přistěhovalců do Ruska se v uplynulých dvou letech zvyšoval. Pro tamní trh práce to znamená úlevu. Proč? Kvůli poklesu pracující populace v příštích 15 letech se zaměstnaní imigranti stanou klíčovou součástí pracovního trhu a ekonomiky státu.

Stabilní příliv zahraničních pracovníků pokračuje i přes snižující se platy a nejhorší měnovou krizi od roku 1998. Ta snížila cenu práce pod úroveň jiných rozvojových ekonomik, jako je Čína nebo Brazílie. Přesto se Rusko v roce 2015 stalo po Německu druhou nejatraktivnější zemí pro migranty. Za poslední dva roky se číslo přistěhovalých pohybovalo ročně těsně pod hranicí deseti milionů, v roce 2016 pak vzrostlo meziročně o 18 procent.

„Když byly mzdy pro přistěhovalce atraktivní v letech 2015 až 2016, při růstu ekonomiky se dá očekávat další migrační vlna,“ uvedl analytik Sberbank Anton Stroutchenevski.

Ví Rusko něco, co my ne?

Úterní data z ruské ekonomiky ukázala překvapivý pokles březnové nezaměstnanosti na 5,4 procenta, což je meziměsíční propad o dvě desetiny procentního bodu a zároveň nejnižší hodnota v tomto roce. Mírným zklamáním byl růst platů jen o 1,5 procenta.

Podle rektora Vyšší školy ekonomické v Moskvě Jaroslava Kuzminova imigranti v současném Rusku tvoří pět až sedm procent pracovního trhu. Celková pracovní síla východní velmoci za rok 2016 čítala 76,6 milionu obyvatel, což je stejně jako v roce předchozím.

Vinou negativního demografického vývoje budou právě přistěhovalci naprosto klíčovou oporou trhu práce. Místní populace rychle stárne a v příštích patnácti letech se, podle bývalého ministra financí Alexeje Kudrina, trh práce zmenší o deset milionů Rusů.

Putin plní trezory zlatem. Co tím sleduje?

Vyjma post-sovětských republik byl největší příliv pracujících ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 z Číny, Severní Koreje, Vietnamu, Turecka a Srbska. Poptávka po pracovní síle se v regionu nadále zvyšuje.

„Musíme přestat vnímat lidský kapitál jako kyslík, tedy něco, čeho je vždy dostatek a nic nestojí,“ řekl Kuzminov. Od roku 2020 budeme čelit tvrdé konkurenci o migranty z asijských zemí. To se pro nás může stát velkou hrozbou,“ dodal.

Nejbohatší muž planety? Vladimír Putin

Newsletter